MENDELU oslaví sto let Srazem století

10. 6. 2019
Mendelova univerzita v Brně oslaví v sobotu 15. června Srazem století 100 let své existence. Hlavní část programu se odehraje v univerzitním kampusu v Černých Polích. Škola otevře všechny fakulty včetně některých špičkově vybavených laboratoří, k vidění bude i univerzitní pekárna nebo pivovar. Při slavnostním zahájení zazní nové univerzitní fanfáry. Na akci je zvána i veřejnost, v nabídce je pestrý hudební program. Vystoupí například Hradišťan nebo dechovka MENDELU Silvanka, která zahraje pod vedením kapelníka a absolventa školy exministra zemědělství Mariana Jurečky. Sraz století doplní odpoledne MENDELU FEST na stadionu Za Lužánkami, který s areálem Mendelovy univerzity sousedí. Festival je určený široké veřejnosti, k headlinerům patří kapela Zrní nebo Aneta Langerová.

Pro návštěvníky Srazu století univerzita nachystala bohatý program. „Zájemci si mohou prohlédnout všechny fakulty včetně zahradnické v Lednici, kam pojede autobus. Stejným způsobem zpřístupníme také dřevařské výzkumné centrum v Útěchově. Na fakultách čekají na návštěvníky komentované prohlídky,“ uvedl tiskový mluvčí MENDELU Filip Vrána. Lidé se mohou na prohlídky dopředu registrovat na webu 100let.mendelu.cz. „Bohužel už několik dní po zveřejnění byla zaplněna prohlídka naší botanické zahrady s jejím architektem profesorem Ivarem Otrubou. Do botanické zahrady se ale návštěvníci přesto dostanou, mohou obdivovat navíc studentská díla ze slámy inspirované školou Bauhaus,“ uvedl Vrána. K vidění budou také zoologické sbírky, laboratoře chemiků s přístroji za desítky milionů korun, skleníky, automobilová a motorová zkušebna.

Zájemci mohou nahlédnout i do zkušebního pivovaru, který je určitou raritou. Právě zde vznikla receptura na univerzitní Ležák 1919, který letos získal ocenění na soutěži Pivex. Pivo vařené ve spolupráci s Pivovarem Richard absolventa MENDELU bude na Srazu století také k ochutnání, stejně jako univerzitní víno ze Školního zemědělského podniku v Žabčicích.

Celodenní oslavy začnou v kampusu univerzity v 10:00 hodin. Zazní například nové univerzitní fanfáry, které složil hudebník Hanz Sedlář. „Při tvorbě znělky jsem se snažil vycházet z přírody, ta byla mojí inspirací. Když jsem pak tvořil fanfáry a intrády k promocím, snažil jsem se vcítit do role promovaných, či jejich blízkých, aby se u jejich poslechu necítili jen slavnostně, ale také klidně, hrdě a s pozitivní emocí uvnitř sama sebe. Jestli se to povedlo, to už nechám na ostatních,“ uvedl Sedlář, který je všestranným hudebníkem. Hraje například v kapele Janka Ledeckého. Univerzita pro své absolventy nachystala mj. i křest dvou knih mapujících sto let školy, jejíž hlavní budova byla postavena původně pro slepecký ústav. Krátce po vzniku samostatného československého státu, ale areál získala Vysoká škola zemědělská. Dostupnost nového sídla byla také jedním z faktorů, proč se první česká vysoká škola zemědělského zaměření usídlila právě v Brně.

Na Sraz století MENDELU se dopředu nahlásilo více než 2000 lidí, především absolventů. „Chceme jim ukázat, jak se škola v posledních letech proměnila. Jen do nových budov a přístrojů se nainvestovaly stovky milionů korun,“ uvedl Vrána. Slavnostní ráz bude mít sobota zejména pro první absolventy provozně ekonomické fakulty, kteří se dočkají zlaté promoce. Celodenní program završí ohňostroj k výročí jubileí brněnských univerzit, který bude možné sledovat z botanické zahrady.

Vysoká škola zemědělská v Brně byla založena zákonem v červenci 1919. Od té doby několikrát změnila a název. Dnes má pět fakult a Institut celoživotního vzdělávání. Za sto let školu vystudovalo téměř 100.000 absolventů. Škola vychovala celou řadu ministrů zemědělství nebo ředitelů velkých firem. K jejím nejznámějším absolventům patří například současný ministr školství Robert Plaga, bývalý ministr zemědělství a politik Josef Lux, řada úspěšných vinařů, bývalý šéf SZPI a exministr zemědělství Jakub Šebesta a další. Aktuálně má škola kolem 9000 studentů.

Podrobnější informace ke Srazu století najdete zde.

MENDELU FEST najdete zde.