Mendelova univerzita sídlí od svého založení v roce 1919 stále na stejném místě, během sta let se rozšířila mimo areál v Černých Polích i mimo samotné Brno. Ústředním místem však stále zůstává brněnský kampus, kde se historické budovy doplňují s těmi moderními. V následujících letech univerzita chystá především rekonstrukci interiérů nejstarších budov a větší prostor pro Ústav chemie a biochemie. Cílem rekonstrukcí je větší pohodlí, bezpečnost uživatelů, příjemnější prostředí a také udržitelnější kampus, který odpovídá moderní univerzitě.

Na co se těšit?

 • Rekonstrukce
 • interiérů budov A a B
 • Přístavba pater na
 • Ústavu chemie a biochemie
 • Otevření
 • showroomu design lab MENDELU
 • Nové
 • zelené střechy a solární panely

Aktuální omezení

Studenti a zaměstnanci
 • UZAVŘENÍ STUDOVNY X: do odvolání. Studovna je uzavřená z důvodu přestěhování rektorátních pracovišť z budovy A.
 • ZMĚNA PRACOVIŠTĚ EKONOMICKÉHO ODDĚLENÍ: Ekonomické oddělení je přesunuté do studovny v budově X.
Veřejnost
 • Aktuálně neprobíhají žádné práce, které by ovlivňovaly veřejnost.

Co se chystá?

Rekonstrukce interiérů budov A a B

Stavební práce ve dvou nejstarších budovách sice nebudou zvnějšku téměř postřehnutelné, dotknou se však uživatelů těchto prostor jak studujících, tak pracujících. Bez přesunů či dočasných omezení se stavby neobejdou, ale jednotlivé etapy jsou naplánovány tak, aby dopady na výuku či provoz byly minimální. Část rektorátu bude dočasně přestěhována do studovny v budově X.

Rekonstrukce budovy A

Na jaře 2023 začne rekonstrukce nejstarší budovy kampusu, budovy A, v níž sídlí rektorát, ale i části Agronomické a Zahradnické fakulty. Jde o několik na sebe navazujících investičních akcí, jež by všechny měly být dokončeny do konce roku 2024. Výsledkem budou kompletně zmodernizované chodby, kanceláře, zasedací místnosti i sociální zařízení v prvním a druhém podlaží. V dalších etapách bude budována nová strukturovaná kabeláž v celé budově a klimatizace v místnostech orientovaných na jihovýchod a jihozápad (směrem do Zemědělské ulice).

Rekonstrukce budovy B

Ve fázi příprav je také rekonstrukce druhého nejstaršího objektu, sice budovy B, ve které sídlí Lesnická a dřevařská fakulta. Ve třech dílčích etapách by i zde mělo dojít k rekonstrukci a modernizaci sociálních zařízení, chodeb, kanceláří, učeben i bočních schodišť. V tomto případě se práce budou týkat všech pater budovy. Počítá se zde také s novými rozvody vzduchotechniky, rekonstrukcí elektroinstalace, novým osvětlením atd. Vybavení bude repasováno či pořízeno nově. Stavba začne v průběhu roku 2023, hotovo by mělo být v roce 2027.

Větší prostor pro chemii

Budovu D, v níž sídlí ústav chemie Agronomické fakulty, čeká kompletní rekonstrukce, a to včetně odstranění stávajícího 3. nadzemního podlaží, namísto kterého budou přistavena nová patra. Po skončení bude na místě stát pětipodlažní budova s výtahem, která poskytne zázemí pro laboratoře, administrativní i výukové prostory. Počítá se s investicí více než 200 milionů korun a přípravy směřují k tomu, aby bylo možné v roce 2023 předat stavbu zhotoviteli. Práce pak potrvají dva roky.

Po čas této rekonstrukce se celý Ústav chemie a biochemie stěhuje do budovy v blízkosti Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií (označení K). Jde o objekt ve vlastnictví MENDELU, který byl v minulosti pronajímán soukromým firmám. Nyní je budova prázdná a nachystaná na dílčí opravy, které ji připraví právě pro nastěhování celého provozu ústavu chemie.

Proč modernizujeme?

 • Chceme efektivněji hospodařit s energiemi a využívat obnovitelné zdroje energie
 • Větší bezpečnost a příjemnější prostředí
 • Nové vybavení pro vědu a výzkum
 • Rychlejší a stabilnější internet díky nové kabeláži

Udržitelnost na prvním místě

Náš kampus měníme se zodpovědným přístupem k přírodě. Chceme ještě více šetřit energiemi a využívat obnovitelné zdroje.

Kontakty a mapa areálu