Nerudová: Daňový systém EU je na pokraji kolapsu

4. 1. 2019
Současný daňový systém Evropské unie je na pokraji kolapsu a politici pro něj vytváří velmi složité záplaty, které mohou být zdrojem dalších problémů. Musíme začít přemýšlet o zásadní reformě hlavně u daní právnických osob. Jde o to, mít model zdanění co nejjednodušší, říká rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová v profilovém článku, který dnes přináší Hospodářské noviny.

Nerudová jeden z hlavních problémů současného systému vidí ve velkých korporacích, které uměle přelévají zisky ze zemí s vyšší daňovou zátěží tam, kde jsou sazby nižší. „Pokud nejsme schopni zachytit zisk v zemi, kde vzniká, a on cestuje po Evropské unii, nedej bože po zemích mimoevropských, tak musíme začít přemýšlet o tom, že je to asi špatný systém a potřebujeme nový,“ řekla Hospodářským novinám mimo jiné Nerudová, podle které živnostníci a drobní podnikatelé platí daně na úkor velkých firem.
„Ti velcí mají dostatečné nástroje na to, aby si optimalizovali daně skoro na nulu. Malé a střední podniky takové možnosti nemají,“ uvedla Nerudová, která se v rozhovoru s redaktory Hospodářských novin vyjádřila i ke svému nyní už téměř ročnímu angažmá ve vedení Mendelovy univerzity, Panama Papers a k dalším tématům.

Celý článek si můžete přečíst v dnešním vydání Hospodářských novin.