Vinařská monografie slaví úspěch ve Francii

11. 7. 2018
Monografii VINAŘSKÁ TECHNOLOGIE autorů Josefa Balíka a Jana Stávka, kterou vydalo Národní vinařské centrum ve Valticích v roce 2017, udělila  Mezinárodní organizace pro révu a víno se sídlem v Paříži dne 6. 7. 2018 prestižní ocenění OIV 2018 v kategorii enologie. Podle odborníků jde o jedno z nejvyšších ocenění ve vinařském oboru.

„Na knize jsme pracovali s kolegou Stávkem rok, ale obsahuje i celou řadu našich původních profesních výsledků, případně poznatků světových pracovišť za celé období naší profesní činnosti,“ uvedl Josef Balík ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.  O vinařských odbornících z České republiky je v posledních letech v zahraničí stále více slyšet. To podle Balíka potvrzuje i aktuální ocenění, díky kterému se z pohledu rozlohy vinic a produkce malá vinařská země objevuje po boku velikánů jako je Německo nebo Francie.

Publikaci Vinařská technologie vydalo Národní vinařské centrum. „Toto ocenění je skvělým mezinárodním úspěchem pro autory i pro celé moravské a české vinařství. Kniha je velmi profesionálně napsána a zpracována, stala se základní učebnicí pro vinařské technology amatéry i profesionály,“ sdělil Pavel Krška z Národního vinařského centra.

Publikace má sloužit všem profesionálním i zájmovým vinařům, malým i velkým vinařským podnikům, odborné veřejnosti i milovníkům vína, kteří se chtějí seznámit, poučit a nalézt odpovědi na technologické otázky výroby vína. Má 463 stran a jedná se o monografii. Podle Balíka shrnuje odborné poznatky za celou jeho profesní dráhu, tedy zhruba 20 let.

Kontakt pro bližší informace: vedoucí Ústavu posklizňové technologie ZF Mendelovy univerzity v Brně, doc. Ing. Josef Balík, Ph.D. josef.balik@mendelu.cz; tel.: 519 367 262