Naši studenti posbírali ceny Mobitexu

30. 4. 2018
Dvě hlavní ceny a pět dalších ocenění převzali studenti Mendelovy univerzity v Brně na veletrhu Mezinárodního veletrhu nábytku a interiérového designu ocenění GRAND PRIX MOBITEX, sekce STUDENT.  Posbírali celkem sedm cen z deseti, kterými veletrh každoročně odměňuje studentskou soutěžní přehlídku.

„Naši studenti do své tvorby dávají maximum, vedle odborných znalostí je jejich tvorba často hodně osobní. Jako příklad může posloužit jeden z oceněných exponátů GRAND PRIX MOBITEX, jídelní stůl pro šest osob. Jeho vytvoření bylo podníceno touhou studentky uchovat si vzpomínky na rodinné stavení, které dlouhá léta chránil ořešák královský, z jehož dřeva byl stůl zhotoven.“ Představuje dílo Dominiky Sirné vedoucí práce Jaroslav Svoboda.

Z více než stovky přihlášených prací bylo na brněnském MOBITEXU vystaveno 81 autorských výrobků od studentů pěti českých škol a slovenské designérky Ivany Gondové z Technické univerzity ve Zvolenu. Mezi vystavenými exponáty byl zastoupen sedací a stolový nábytek, svítidla, bytové doplňky, hračky a textilie.  Do studentské sekce GRAND PRIX MOBITEX bylo za Ústav nábytku, designu a bydlení Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně přihlášeno celkem 45 studentských prací, které zde byly prezentovány formou funkčních nábytkových prototypů. Odborná i laická veřejnost mohla obdivovat studentské exponáty po celou dobu konání veletrhu.

„Za úspěchem stojí mimo jiné komplexnost studia. Studenti u nás na univerzitě získají znalosti nejen z oblasti designu, ale i konstrukce, technologie výroby, materiálů a samozřejmě i z důkladného poznání proporcí člověka.“  Komentuje úspěch studentů vedoucí jednoho z ateliérů Mendelovy univerzity v Brně Jiří Tauber. „Další důležitou rovinou je velké nasazení a motivace studentů prosadit se v oblasti designu, což je velký úkol pro nás, vedoucí jednotlivých ateliérů. Necháváme studenty samostatně tvořit a svými připomínkami se snažíme studenta motivovat a nasměrovat, ale jinak je vše na studentovi.

Odborná porota posuzovala nejen estetické hledisko výrobku, ale také jeho kvalitu z různých úhlů pohledu, ať už je to míra inovativního řešení, ergonomické hledisko, aplikace nových materiálů, technologií.

Prezentace na výstavách je pro studenty důležitou součástí jejich studia. Je to chvíle, kdy mohou své práce představit široké veřejnosti a získat zpětnou vazbu. Dobré ohlasy z řad široké veřejnosti a ocenění odborné poroty jsou pro ně nejen dobrým signálem, ale i další motivací.

Vystavené práce vznikly pod ateliérovým vedením: doc. Ing. Jaroslava Svobody, Ph.D., doc. Ing. Jiřího Taubera, Ph.D., Ing. arch. Martina Kovaříka, Ph.D. a Ing. Milana Šimka, Ph.D., všichni z Ústav nábytku, designu a bydlení.

Mezinárodní veletrh nábytku a interiérového designu – Mobitex se uskutečnil v termínu 25 – 28. dubna 2018 na Brněnském výstavišti. Veletrh představuje nejnovější trendy ve vybavení interiéru a doplňků bydlení. Tvoří tak alternativní nabídku nábytku a interiérového vybavení oproti obchodním řetězcům. Pravidelně se zde prezentují přední výrobci a dodavatelé nábytku a bytového vybavení na českém trhu.

KONTAKTY:

Odborné informace:       doc. Ing. Jiří Tauber, jiri.tauber@mendelu.cz, 545 134 175

doc. Ing. Jaroslav Svoboda, Ph.D., jaroslav.svoboda@mendelu.cz

Kontakt pro média:         Mgr. Jiřina Studenková, jirina.studenkova@mendelu.cz, 773 207 777

Oceněné exponáty