Nerudová povede expertní komisi k důchodům

30. 1. 2019
Rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová povede expertní komisi, která bude projednávat návrhy případných změn penzí. Složení důchodové komise dnes představila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Cílem komise složené z akademiků, zástupců ministerstev, podnikatelů nebo zájmových sdružení je řešit jednotlivé problémy v nynějším důchodovém systému.

Danuše Nerudová se dlouhodobě zabývá zejména daněmi. V rámci projektu férového zdanění, financovaného Evropskou komisí, vyvinul její tým model měření udržitelnosti daňových systémů. „Důchodová komise se bude zaměřovat zejména na nespravedlnosti v nynějším systému, což je téma velmi obdobné tomu, čím jsem se dosud zabývala v daňové oblasti zejména na unijní úrovni,“ uvedla Nerudová a zmínila například řešení nižších penzí žen.
Podle rektorky Mendelovy univerzity v Brně je angažmá akademika v odborné komisi sestavené ministerstvem přirozeným krokem. „V propojování vědy s praxí osobně vidím poslání a dnešní roli univerzit,“ uvedla Nerudová.

Nová důchodová komise se sejde poprvé 22. února. Má 43 členů. Zástupce v ní mají strany, univerzity, odbory, zaměstnavatelé i neziskové organizace.

Bližší informace najdete v tiskové zprávě MPSV zde.