Líhnutí tropických motýlů v botanické zahradě

26. 9. 2018
Vzácnou příležitost sledovat líhnutí tropických motýlů budou mít od čtvrtka 27. září návštěvníci Botanické zahrady a arboreta Mendelovy univerzity v Brně.  Ve sklenících budou po vylíhnutí poletovat motýli zhruba dvacítky exotických druhů. Naposledy, když se výstava konala, ji zhlédlo téměř 20.000 návštěvníků. Letos se poprvé uskuteční v září jako součást širší akce Barvy podzimu. Výstava bude doplněna prodejem orchidejí a sukulentů.

„Naši motýli pochází z anglického Stratfordu, odkud kukly bereme od počátku našich nepravidelných motýlích výstav.  Kukly dojdou v polystyrénové krabičce, proložené vatou. Nejdříve je třeba je očistit od vaty, aby motýlům nebránila v líhnutí. Potom nastane trpělivá, několik hodin trvající práce s lepením na dřevěné lišty,“ vysvětluje Michal Pavlík, který výstavu připravil. K nejnáročnější části patří podle něj úprava skleníku, který museli odborníci kompletně zasíťovat, aby motýli neulétli nebo se neprochladili na studených a mokrých sklech. Tato práce trvala několik dnů a je třeba pracovat pečlivě, protože motýli jsou vynalézaví.

Tropičtí motýli potřebují k líhnutí teplotu 27-30 °C a vzdušnou vlhkost nad 75 °. V líhni to zajišťuje spodní vytápění a snímač orosení, díky kterému se automaticky spínají mlžící trysky.  Motýli se obvykle líhnou tři až sedm dnů a činí tak s oblibou zejména nad ránem, kdy je v přírodě nejvyšší vlhkost a nižší teplota. Motýl vyleze během několika vteřin a pak musí napumpovat hemolymfu, tedy krvomízu z těla do pomačkaných křídel. Pokud by uschnul příliš brzy, křídla už by nenarovnal. Určitou dobu pak ještě visí, dokud křídla nezískají potřebnou pevnost. Pak už je čas otevřít dveře a vypustit motýly do skleníku.

„Zde začíná další starost, tedy co a jak do sosáku. Druhy, které můžete u nás vidět, se podle příjmu potravy dělí na dvě skupiny. Ta první se živí shnilým ovocem a  druhá potřebuje ke svému životu nektar z rostlin. Má k dispozici buď kvetoucí rostliny, nebo roztok jednoduchého ovocného cukru v miskách,“ uvedl Pavlík, podle kterého motýli přibližují křehkou krásu přírody. Jejich životnost v přírodě i ve skleníku je totiž pouze od jednoho do dvou týdnů.

Výstava motýlů se koná nepravidelně, naposledy byla loni na jaře. Podle Pavlíka je časně jarní termín náročnější, protože motýli potřebují k létání dostatek světla. Letos budou k vidění tropičtí motýli typu Caligo, Heliconius, Morpho, Papilio a další. Výstava končí 8. října, skleník je přístupný denně od 9.00 do 18.00 hodin. Vstupní činí 100 Kč, zlevněné vstupné pro děti, důchodce, ZTP a studenty polovinu.

 

Více aktualit

Všechny aktuality