Rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová se ohradila proti způsobu jmenování rektorů prezidentem

30. 1. 2018

Nová rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová se ohradila proti způsobu jmenování nových rektorů do funkce. Rektorka se o svém jmenování 29. ledna prezidentem Milošem Zemanem, dozvěděla z médií.

Prof. Ing. Danuše Nerudová PhD. byla již dříve telefonicky pozvána z kanceláře hradního protokolu na jmenování prezidentem do funkce rektorky, které mělo proběhnout 30. ledna na Hradě. 29. ledna se od novinářů dozvěděla, že rektoři již byli jmenováni bez jejich přítomnosti a bez ceremoniálu, který se v minulosti u těchto příležitostí konal. Jmenování dvanácti rektorů oznámil tiskový mluvčí Jiří Ovčáček formou tiskové zprávy. Až následně byla Nerudová kontaktována z kanceláře protokolu ministerstva školství, že se má dostavit 30. ledna do Karolina na převzetí jmenovacího dekretu od ministra školství Roberta Plagy.

„Jsem rozhořčená z neúcty prezidenta k akademické obci a ze způsobu komunikace. Po volbách jsme čekali zklidnění situace a zlepšení vztahu prezidenta s univerzitami, tento způsob komunikace tomu ovšem nenasvědčuje. Tyto vztahy nejsou důstojné ani pana prezidenta ani nás. Univerzity vždy hrály velmi důležitou roli při klíčových momentech ve vývoji ČR, nejen v novodobé historii, a bude tomu tak i nadále. Bez ohledu na způsob jmenování nových rektorů,“ vyjadřuje své pocity rektorka Mendelovy univerzity.

Rektoři měli se Zemanem v posledních letech napjaté vztahy. Podle nich znevážil akademickou obec, když odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů.Nelíbilo se jim také to, že prezident kvůli osobním sporům nepozval na předávání státních vyznamenání 28. října na Pražský hrad rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera.