Návštěvníci Noci vědců letos zažijí vědu všemi smysly

29. 9. 2022
Už tento pátek 30. září se od 18:00 opět otevřou budovy MENDELU široké veřejnosti. Návštěvníci Noci vědců budou mít jedinečnou příležitost nahlédnout do míst, kam se veřejnost běžně nedostane. Letošní ročník nese podtitul Všemi smysly, návštěvníci tak budou moci vědě nejen přihlížet, ale budou ji moci i osahat nebo ochutnat.

„Poznat můžete třeba všechny chutě a vůně lesa, zahrát si na africké bubny nebo zjistit, na jaké smysly se zaměřuje marketing. Věříme, že si v programu najdou oblíbené položky jak děti, tak i dospělí,“ nastínil popularizátor vědy Filip Červinka. Univerzita připravila přes padesát programů napříč všemi smysly, seznámit se tak návštěvníci můžou s prací akademiků ze všech pěti fakult i Institutu celoživotního vzdělávání. Svůj vlastní program má jako tradičně i univerzitní knihovna.

„V naší nabídce najdete i stánek Mendel žije, ten s tématem smyslů sice nesouvisí, ale pořád pokračuje rok, ve kterém slavíme dvě stě let od Mendelova narození a na univerzitě, která nese jméno zakladatele genetiky, na něj prostě nechceme zapomínat,“ uvedl Červinka. Kromě stánku Mendela připomene i obří nafukovací hrášek a výstava Ve stopách Mendela, ta představuje vědecké pracovníky univerzity, kteří na jeho dílo navazují.

Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, která zapojuje zájemce do inspirujícího prostředí vědy. Návštěvníci si hrají, poznávají, zkoušejí a snaží se pochopit a objevovat tento fascinující svět. Vysoké školy, vědecké ústavy, hvězdárny a další instituce na přelomu září a října vždy na jeden večer otevírají své brány a lidem představují vědce a důležitost jejich práce pro naši společnost. V České republice se Noc vědců koná od roku 2005. Loňský ročník proběhl na více než sto místech. Letos se zapojilo 64 pořadatelů, včetně 19 veřejných vysokých škol.

Kompletní program najdete na webu.