Na Noc vědců se MENDELU otevře široké veřejnosti

2. 10. 2018
Už tento pátek 5. 10. se od 18:00 v rámci Noci vědců otevřou brány Mendelovy univerzity široké veřejnosti. Program umožní nahlédnout do celé škály oborů, kterým se vědci na univerzitě věnují. Návštěvníci mohou na vlastní kůži vyzkoušet loveckou střelbu, těžbu dříví na virtuálním harvestoru nebo život lidí s handicapem. Dále se mohou nechat poučit o barevných pšenicích, nebezpečných i prospěšných mikroorganismech v potravinách, nebo o tom, jak se zapojit do rozvoje lokality. V neposlední řadě program umožní dozvědět se i něco o sobě. Nechte se změřit na přístroji In body a zjistěte svoji kondici. Nejste přeučený levák? Prozradí to test laterality. A jste si jistí, že třídíte správně odpad? Na všechny otázky můžete získat odpověď v areálu MENDELU.

Kompletní program Noci vědců na Mendelově univerzitě je k dispozici na webu www.mendelu.cz/nocvedcu. Velkou novinkou letošního ročníku Noci vědců je přehledná aplikace pro mobilní telefony se systémem Android (ke stažení zde). V ní návštěvníci naleznou kompletní program všech zapojených institucí. V rámci aplikace si pak mohou jednoduše sestavit svůj vlastní program a využít mapku zobrazující jednotlivá místa konání. Aplikaci vytvořili vývojáři z Univerzity Palackého v Olomouci. Kompletní program celé akce a veškeré podrobnosti lze nalézt také na webu www.nocvedcu.cz.

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří vykonávají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit. Vědci přednášejí široké veřejnosti, předvádějí zábavné pokusy, organizují soutěže, a to vše při aktivním zapojení návštěvníků.

Letošní ročník celorepublikové Noci vědců nově zastřešuje jako národní koordinátor seskupení 3 ostravských vzdělávacích institucí (Ostravská univerzita, VŠB – Technická univerzita Ostrava a Svět techniky v Dolních Vítkovicích). Do Noci vědců 2018 jsou dále v rámci České republiky zapojena pracoviště z Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Plzně, Pardubic, Liberce a Hradce Králové. Zastoupena jsou také menší města jako Slaný nebo Klatovy.