Zahradnická fakulta si připomíná 100 let od narození nestora vinohradnictví profesora Krause

13. 8. 2024
Na Zahradnické fakultě v Lednici zítra začíná mezinárodní konference Aktuální otázky ve vinohradnictví a ve šlechtění révy vinné. Odborná veřejnost i fakulta si tak připomíná sto let od narození profesora Viléma Krause, který na Zahradnické fakultě působil a výrazně přispěl k rozvoji českého i slovenského vinohradnictví. Věnoval se výzkumu a šlechtění révy vinné, je autorem například odrůd Cerason, Rubinet, Erilon nebo Neronet. V polovině září plánuje fakulta v rámci výročí v lednickém kampusu slavnostně odhalit pamětní sochu profesora Krause.

Dvoudenní mezinárodní konference je zaměřená na aktuální otázky ve vinohradnictví a šlechtění révy vinné. Přednášet budou odborníci nejen z České republiky a Slovenska, ale i Německa, Itálie, Rakouska nebo Maďarska. „Vždy když se v Lednici slavila kulatá životní jubilea profesora Krause, sešli se vinohradníci z celého Československa. Věříme, že se sejdou i letos, abychom si připomněli jeho osobnost a práci. První den vystoupí odborníci z renomovaných evropských pracovišť a seznámí nás s aktuálními výsledky výzkumných projektů a šlechtění révy vinné. Na druhý den je plánovaná exkurze po Zahradnické fakultě, a to pokusných a genofondových výsadbách, laboratořích zabývajících se genetikou a chorobami révy. Navštívíme i zahuštěné výsadby firmy Viniculture s.r.o. v lokalitě Přítluky, která je v režimu BIO a jsou tu vysazené PIWI odrůdy,“ přiblížil Pavel Pavloušek z Ústavu vinohradnictví a vinařství.

Profesor Kraus se výraznou měrou podílel na koncepci a rozvoji českého a slovenského vinohradnictví. Věnoval se zejména otázkám agrotechniky a fyziologie révového keře. Ve svých studiích se zabýval tvarováním keřů, známý je především jeho tvar Vertiko, rovnováhou mezi jejich růstem a plodností, využitím mechanizačních prostředků během vegetace a zejména také šlechtěním nových odrůd révy vinné, včetně těch podnožových. Významně přispěl ke šlechtění PIWI odrůd, které jsou odolné vůči houbovým chorobám, umožňují tak minimální používání pesticidů a jsou vhodné pro pěstování v podmínkách biologického vinohradnictví. Mezi tyto odrůdy patří například Cerason, Laurot nebo Malverina. „Většina PIWI odrůd, které pocházejí z Weinbauinstitut Freiburg, mají souvislost se šlechtitelskou prací pana profesora. Pracoval totiž s Vitis amurensis a vytvořil velké množství hybridních semen, s kterými dále pracoval Helmut Becker v Geisenheimu. Z těchto hybridů potom freiburgský šlechtitel vybral rodičovské hybridy pro Solaris, Bronner, Cabernet Cortis a mnoho dalších PIWI odrůd. Většina současného šlechtění PIWI odrůd proto úzce souvisí s prací Viléma Krause,“ uvedl Pavloušek.

Vyšlechtil také barvířkové odrůdy Neronet a Rubinet. „V roce 2002 až 2004 jsme vysadili jeho poslední semenáčky z různých křížení, jednalo se většinou o stolní odrůdy, které jsme spolu následně hodnotili v letech 2006-2008 zároveň se semenáčky vzešlé z křížení v rámci mé disertační práce. Velmi jej tehdy zaujal semenáček z kombinace Merzling x Cvetočnyj, který je dnes už ve státních odrůdových zkouškách s pracovním názvem Perun. Tento semenáček byl oproti ostatním velmi vitální, plodný s volnějšími hrozny, a tím pádem i velmi odolný proti houbovým chorobám, navíc s velmi zajímavou aromatikou hroznů – lehce muškát s chutí po červených kubánských pomerančích. Jakožto milovníka barvířek jej zaujal i barvířkový tříslovitý hybrid z křížení Alibernet a Frankovka,“ zavzpomínal na konzultace s profesorem Krausem Radek Sotolář z Ústavu vinohradnictví a vinařství.

Profesor Vilém Kraus vystudoval roce 1944 střední zahradnickou školu v Mělníku. Po studiích na ČVUT v Praze a absolvování Vysoké školy zemědělské v Brně v roce 1959 působil ve Vinařském ústavu v Lednici na Moravě a v letech 1955 až 1964 působil jako šlechtitel a technolog na šlechtitelské stanici Velké Žernoseky. Jako pedagog působil na Zahradnické fakultě v Lednici od roku 1964. V roce 1990 byl jmenován profesorem pro vinohradnictví a vinařství, je autorem řady odborných publikací a článků. Zajišťoval přednášky zahraničních odborníků pro českou veřejnost a organizoval nebo doprovázel odborné vinařské zájezdy do zahraničí. Věnoval se i simultánnímu překladu přednášek i tlumočení na zahraničních zájezdech, kde uplatnil svoji znalost němčiny, francouzštiny a ruštiny.

Stal se nositelem státního vyznamenání Medaile Za zásluhy pro stát v oblasti vědy, jako první Čech převzal Medaili za zásluhy o vinařství, kterou od roku 1954 uděluje Mezinárodní úřad pro révu vinnou a víno. V rámci soutěže Vinařství roku se také každoročně uděluje cena profesora Krause.

Kontakt pro bližší informace: prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D., +420 728 120 454, pavlous@zf.mendelu.cz, Ústav vinohradnictví a vinařství ZF MENDELU; Ing. Ivana Flajšingerová, Ph.D., Viniculture s.r.o., flajsingerovai@michlovsky.com, +420 733 737 980

Více aktualit

Všechny aktuality