Vánočním stromem pro Brno bude letos smrk

7. 11. 2018
Vánočním stromem pro Brno bude letos smrk. Městu jej daruje stejně jako v minulých letech Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny. Do výběru stromu letos zasáhlo extrémní sucho, které způsobilo mimo jiné i prosychání původně vybrané jedle obrovské. Místo ní proto lesníci vybrali stejně krásný strom – smrk ztepilý. Je vysoký 14,5 metru a má 40 let. Posudek zdravotního stavu a bezpečnosti stromu nyní zpracovávají odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Vánoční strom pro Brno roste u Bílovic nad Svitavou v lesích Mendelovy univerzity. „Symbolicky jde o bílovické polesí kousek od místa, kde byl v roce 1924 skácen první Vánoční strom republiky, čímž vznikla tradice,“ uvedl Lumír Dobrovolný ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. ŠLP daruje městu Brnu prostřednictvím Červeného kříže vánoční strom pravidelně. „Letošní rok je netradiční hned v několika ohledech. Jednak se u příležitosti výročí 100 let Československa připravuje převoz stromu ve stylu první republiky, a pak také letošní extrémní sucho způsobilo, že původně vybraný strom musel nahradit strom jiný,“ uvedl Dobrovolný.

Vánoční strom odborníci vztyčí na náměstí Svobody. Jeho převoz z Bílovic nad Svitavou se plánuje na sobotu 17. listopadu. Tradici založil spisovatel Rudolf Těsnohlídek, který 22. prosince 1919 spolu s kolegy našel při procházce v lese u Bílovic nad Svitavou odložené batole. Těsnohlídek pak dal podnět k založení dětského domova Dagmar, který se stará o opuštěné děti. Pod vánočním stromem bývala kasička, do níž mohli lidé dávat finanční dary na stavbu tohoto zařízení.
Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně se podílejí mimo jiné také na výběru vánočního stromu pro Prahu. Letos jím bude smrk, který vyrostl na soukromém pozemku v obci Rynoltice mezi Ještědským hřbetem a Lužickými horami. „Posuzujeme celkový zdravotní stav stromu, zjišťujeme v jakém stavu je dřevo, děláme i zátěžovou analýzu,“ přiblížil proděkan Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně Jan Tippner.

Kontakt pro bližší informace: Ing. Lumír Dobrovolný, Ph.D., Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny, tel.: +420 731 623 185, lumir.dobrovolny@slpkrtiny.cz

Více aktualit

Všechny aktuality