V Žabčicích vyrostl jeden z nejmodernějších kravínů

29. 6. 2020
Mendelova univerzita v Brně investovala do nového kravína. Vyrostl v areálu školního zemědělského podniku v Žabčicích a patří k nejmodernějším v republice. Hlavní devízou stavby za 19,5 milionů korun je izolace střechy, která nepustí zejména v letních měsících dovnitř horko. Kravín 21. století poslouží dalšímu chovu skotu, který je v Žabčicích v mnoha směrech unikátní. Místní zemědělci zde chovají hned 16 plemen. Nová stáj nahradila jednu starou, která už nevyhovovala současnému pojetí welfare zvířat.

Chov skotu a zejména krav je pro ŠZP v Žabčicích prioritou. „Chov skotu v suchých letech přesahuje lehce 60 % produkce podniku a při vytvořených krmných převisech poskytuje potřebnou stabilitu a přidanou hodnotu,“ uvedl ředitel podniku Radomil Měřínský. V Žabčicích Mendelova univerzita chová aktuálně přibližně 600 krav s průměrnou užitkovostí cca 11.300 litrů mléka na kus a rok.

Před dvěma lety Školní zemědělský podnik Žabčice postavil za 20 milionů korun nové silážní žlaby, nyní investoval do nové stáje, která je v mnoha směrech výjimečná. V budově, která nemá obvodové stěny, oproti jiným kravínům nebudou hučet větráky. Izolace střechy teplo nepustí dovnitř. Další výhodou je větrací štěrbina, která je součástí vikýře. Stačí jen zmáčknout spínač a s pomocí elektromotorů se štěrbiny hydraulicky otevřou.

„Ideální je pro krávy teplota okolo osmi až deseti stupňů. V zimě stačí spustit plachty nahrazující obvodové zdivo až při mínusové venkovní teplotě,“ uvedl Měřínský, který měl na projektanta ještě jeden speciální požadavek. Šlo o kovové hrazení uvnitř objektu, které skot odděluje od studentů účastnících se praktické výuky.

„Nová stáj je našim potřebám doslova ušitá na míru. Šlo nám o to, aby byl objekt co nejvíce přívětivý pro zhruba sedmdesát krav a jalovic masného typu, pro který je určený. Zároveň jsme chtěli budovu postavenou technicky na úrovni tak, abychom ji mohli využívat k výuce. S výsledkem jsme velmi spokojeni. Vytvořili jsme si nejen stáj podle svých představ, ale i trend, jímž se chceme při dalším budování kravínů řídit,“ řekl Měřínský.

ŠZP Žabčice hospodaří celkově na 2334 hektarech zemědělské půdy a chová přibližně 1200 kusů skotu. Největší část z nich tvoří 600 krav mléčného skotu, plemene holštýn s užitkovostí 11.300 litrů mléka. V roce 2017 se dokonce holštýnská kráva Kája ze žabčického podniku stala na soutěži pořádané na brněnském výstavišti nejkrásnější dojnicí České republiky. Ocenění je o to významnější, protože holštýn je nejrozšířenější plemeno skotu na světě.

Kontakt pro bližší informace: ředitel ŠZP Žabčice Radomil Měřínský, r.merinsky@seznam.cz, tel.: 724 132 683

Více aktualit

Všechny aktuality