Teploty pod bodem mrazu ničí práci sadařů

23. 3. 2020
"Po dvou příznivých letech pro pěstování teplomilných peckovin nastalo opět období, kdy jsou raně kvetoucí ovocné dřeviny ohroženy. Hlavním problémem letošního jara je nebývale teplá zima, která urychlila nástup rašení a kvetení.

Tato situace zapříčinila, že mandloně, meruňky a broskvoně vykvetly ještě dříve, než když vykvétají v tzv. „standardních“ raných termínech. V závislosti na průběhu zimy meruňky obvykle vykvétají přibližně v intervalu od 23. března do 20. dubna. Vlivem extrémně teplé zimy je rozdíl oproti doposud zaznamenaným raným termínům kvetení 11 dní (oproti ranému roku 2019), což je velmi mnoho. I velmi pozdně kvetoucí odrůdy vykvetly nebo vykvetou za této nepříznivé situace v tomto týdnu.

Druhým problémem je taktéž poměrně brzký výstup z dormance tedy z období klidu. V letošní zimě totiž standardní odrůdy meruněk postupně vystupovaly z dormance od 30. 12. 2019 (odrůda Wondercot), 3. ledna 2020 následovaly odrůdy Leskora, Goldrich a Leala. Odrůda Velkopavlovická vystoupila z dormance 17.1. V tomto termínu byly vystoupeny již také mnohé asijské slivoně a plumcoty.

Pravdou je, že k významnému poškození raně kvetoucích odrůd došlo již 15. března, kdy teploty klesly na mnohých místech pod -3,0 °C. Tento týden a prognózované teploty pod bodem mrazu smutné dílo přírody jen dokončí.“

Autorem komentáře je Ing. Tomáš Nečas, Ph.D., Ústav ovocnictví (ZF) Mendelovy univerzity v Brně, tomas.necas@mendelu.cz, tel.: 776 024 434

Více aktualit

Všechny aktuality