Sommelierem roku je Kamil Prokeš

23. 10. 2019
Kamil Prokeš z Ústavu vinohradnictví a vinařství (ZF) se stal již podruhé Sommelierem roku České republiky. Během celodenního klání, které vyvrcholilo slavnostním finále na Nové scéně Národního divadla, přesvědčil porotu, že si díky svým znalostem a dovednostem nejvíce zaslouží titul Sommelier roku 2019.

„Bohemia Sekt Trophée jsem vyhrál podruhé, poprvé před dvěma lety, kdy jsem se zúčastnil i mezinárodního mistrovství sommelierů v Číně. Na letošní soutěž jsem se znovu intenzivně připravoval. I když znalosti a dovednosti, které musíme před odbornou porotou prokázat, už jako sommelieři většinou máme, je potřeba si je připomenout a osvěžit. Například ve znalostním testu je mnoho otázek z celého světa, které se netýkají jenom vína, ale i nealkoholických a alkoholických nápojů, kávy, čaje, čokolády, doutníků či kakaa,“ uvedl Prokeš. Ten vystřídal dosavadního držitele titulu Davida Krále, kterému po zisku „hattricku“ již pravidla nedovolovala další start v soutěži. Proto zasedl v odborné porotě.

Druhé místo obsadila Libuše Vrbová z Vinařství U VRBŮ, Hustopeče, která rovněž získala diváckou cenu sympatie. Pomyslný bronz si odnesl Matouš Forman z Californian Wines.

Soutěže se zúčastnilo celkem 17 profesionálů, kteří museli zvládnout znalostní kvíz, slepou degustaci, verbální identifikaci vzorku a servis sektu či vína včetně doporučení pokrmu. Tři soutěžící, kteří postoupili do večerního slavnostního finále, museli navíc předvést i prezentaci vína před hosty.

Více aktualit

Všechny aktuality