Precizní zemědělství je trendem oboru

10. 4. 2018
Počítače, čidla rychlosti, data z meteostanic, mapování, GPS a logování dat jsou dnes technologiemi, které se stále více prosazují v moderním zemědělství. Smart farming neboli precizní zemědělství zajímá i české farmáře, kteří se díky inovacím snaží ušetřit náklady. Jedním z příkladů je i nový systém pro variabilní dávkování pesticidů a hnojiv na základě senzorového monitoringu porostních podmínek. Systém vyvinuli vědci z Mendelovy univerzity v Brně společně s výzkumným sdružením WIRELESSINFO a českým výrobcem postřikovací techniky AGRIO MZS, s.r.o., na jejímž stánku je v rámci brněnského veletrhu Techagro prezentován.

Systém slouží ke stanovení diferencovaných dávek při hnojení a aplikaci přípravků na ochranu rostlin. Na základě měření podle senzorového systému je hodnocen stav porostu. Zemědělci díky tomu mohou pružněji reagovat na potřebu výživy u rostlin a postihnout rozdíly v rámci jednotlivých pozemků. Online senzorové měření lze doplnit o mapový podklad, který koriguje intenzitu zásahu podle výnosového potenciálu daného místa.

Systém najde uplatnění při dávkování hnojiv a pesticidů. Ve výsledku je tento způsob šetrnější k životnímu prostředí a farmář také ušetří na hnojivu. Úspora na hektar je od 300 do 700 korun ročně.

„Respektujeme přirozenou nevyrovnanost pozemků. V České republice máme větší půdní celky a ke každé části pozemku přistupujeme podle zjištěných vlastností půdy nebo porostu,“ říká Vojtěch Lukas z Ústavu agrosystémů a bioklimatologie Mendelovy univerzity v Brně.

Systém umožňuje variabilní dávkování postřikových látek, což se týká jak hnojiva, tak přípravků na ochranu rostlin. „Je to moderní trend, který má dvojí efekt. Na jedné straně dochází k efektivnímu využívání všech látek, tím druhým efektem je snížení zátěže životního prostředí,“ uvedl Lukas k výsledkům výzkumu, který podpořila Technologická agentura ČR v rámci programu ALFA.

Nové trendy v zemědělství podle Lukase najdou uplatnění u větších farem, které jsou pro český agrosektor typické. „Půdní podmínky se mohou lišit. V racionálním hospodaření dávkujeme takové dávky hnojiv, které je schopna rostlina využít,“ uvedl Lukas.

Čidlo včetně stroje, na kterém je umístěné, je k vidění v pavilonu B brněnského výstaviště na stánku společnosti Agrio, která se zabývá výrobou postřikovačů. Veletrh zemědělské techniky Techagro začal na brněnském výstavišti v neděli a končí ve čtvrtek. Jedním z témat akce je projekt Zemědělství žije moderně. „Spousta strojů, i traktorů, je dnes řízeno navigací. Člověk v kabině musí umět pracovat s počítači, číst z obrazovek, které jsou uvnitř,“ uvedla Soňa Jelínková, která má projekt na starosti. Nároky na zemědělce jsou podle ní stále vyšší.

Veletrh TECHAGRO patří k největším evropským výstavám týkajícím se zemědělství. Jeho návštěvou získá odborník i laik jedinečný přehled o novinkách v zemědělské a lesnické technice. Zástupci Mendelovy univerzity vystavují v Pavilonu C / stánek č. 028, Pavilonu Z / stánek č. 065 a na Volné ploše R / ŠLP 016.

 

Odborné informace: 

Ing. Vojtěch Lukas, Ph.D., vojtech.lukas@mendelu.cz, tel.: 545 133 081

Kontakt pro média:

Mgr. Jiřina Studenková, jirina.studenkova@mendelu.cz, 778 888 374

 

Více aktualit

Všechny aktuality