Otec genetiky dostane k narozeninám MendelBox

14. 7. 2020
Brno si již za dva roky připomene 200. výročí od narození Gregora Johanna Mendela. Než však vypuknou velkolepé oslavy, dostane světově proslulý otec genetiky jeden dárek s předstihem. MendelBox – infostánek, který bude v průběhu dvou let zvát veřejnost nejen k oslavám jubilea, ale zejména bude místem, kde se lidé dozvědí, jaký odkaz slavný Brňan zanechal. MendelBox dnes zástupci města a vědecké obce slavnostně představili. V areálu Mendelovy univerzity v Brně bude stát na začátku nového akademického roku.

V MendelBoxu se bude na veřejných akcích odehrávat populárně-naučný program, jehož cílem bude přiblížit aktuální genetický výzkum ať už na rostlinném nebo lidském genomu. Brňané tak budou mít šanci potkat se například tváří v tvář s vědci, kteří se podílí na odhalování faktů o koronaviru, diabetesu, Alzheimerově chorobě nebo odhalují pravdu o úbytku včel v přírodě.

„Postava Gregora Johanna Mendela je stále známější v zahraničí, než u nás. Kulaté výročí jeho narození je vhodnou příležitostí, jak to změnit,“ uvedla rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Vědci MENDELU chystají v této souvislosti řadu osvětových témat, příkladem je šlechtění vinné révy, genetika zvěře, šlechtění dřevin, aby odolávaly klimatickým změnám. „Díky MendelBoxu bude možné nahlédnout mimo jiné i do unikátní genobanky rostlin naší univerzity,“ dodala Nerudová.

O tom, že Brno je městem vědy a výzkumu není pochyb. A je tomu tak i díky tomu, že si před dvěma stoletími ve zdejším opatství začal plnit sny skromný duchovní a vědec v jedné osobě. Pověstné křížení hrachu položilo základ vědeckému oboru, díky kterému dnes dokážeme nakrmit většinu lidí na planetě a díky kterému můžeme bojovat s dlouho nepřemožitelnými nemocemi. Jsem hrdá na to, že Brno je pro světové genetiky mekkou, která však není skanzenem, ale centrem světového výzkumu,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Podle koordinátora projektu Mendel +2022 za město Brno Jiřího Duška je MendelBox první vlaštovkou vzájemné spolupráce významných brněnských institucí hlásících se k Mendelovu odkazu. „Na tomto místě tak budeme mít prostor věnovat pozornost všem rovinám této renesanční osobnosti – od duchovního, genetika a vědce, až po meteorologa, včelaře nebo bankéře. Naším cílem však není vzpomínat na Mendela pouze jako na historickou postavu. Smyslem je ukázat jeho vliv na současnou vědu, kam to jeho následovníci dotáhli a kam směřují,“ uvedl Dušek.

Do přípravy na společné oslavy v jubilejním roce 2022 se zapojily tři brněnské univerzity, Augustiánské opatství, město Brno, Jihomoravský kraj, Moravské zemské muzeum, VIDA! science centrum a další vědecké a vědecko-popularizační instituce. V Brně se tak již nyní připravují významné světové konference a setkání na téma budoucnosti rostlinné i lidské genetiky. Mendel bude také tématem brněnské prezentace na světové výstavě v Dubaji v příštím roce. Kromě akcí cílených na odborníky se v jihomoravské metropoli uskuteční i řada happeningových akcí a populárně-naučných pořadů.

Více aktualit

Všechny aktuality