Osobnosti Africké jednoty

23. 5. 2016
Africký den osvobození: seznamte se se třemi nejvýznamnějšími africkými vůdci a bojovníky za svobodu a jednotu.

 

Kwame Nkrumah (1909 – 1972)

Otec Panafrikanismu a afrického nacionalismu. Jeho způsob života je nyní studován a praktikován jako Nkrumahismus. Kwame Nkrumah byl v prosinci 2000 zvolen stanicí BBC „mužem tisíciletí“. Byl prvním vůdcem nezávislého afrického státu – původně britská kolonie, Zlaté pobřeží, se pod jeho vedením stala 6. března 1957 Ghanou a první kolonií v subsaharské Africe, která získala nezávislost. Nkrumah prohlásil: „Vytvoříme osobnost a identitu Afriky“, což dalo vzniknout mezivládní Organizaci africké jednoty, kterou v roce 2002 vystřídala Africká unie.

 

 

Haile Selassie (1892 – 1975)

Organizace Africké Jednoty (OAJ) s trvalým sídlem v etiopské Addis Abebě byla založena 25. května 1963. Haile Selassie, císař Etiopie, byl vybrán jako první prezident OAJ. Byl skvělým prostředníkem během setkání OAJ, na kterém přesvědčili Kwameho Nkrumaha, aby se nevzdával, i když viděl, že ostatní jsou proti jeho plánu jednotné Afriky. Jeden z jeho nezapomenutelných výroků je: „Znalost naší minulosti je základem k vzniku osobnosti a identity Afriky.“

 

 

Patrice Émery Lumumba (1925 – 1961)

Patrice Lumumba byl prvním oficiálně zvoleným předsedou vlády Demokratické republiky Kongo (DRC). Jeho vražda dne 17. ledna 1961 je vzpomínána jako nejvýznamnější vražda 20. století. Jeho smrt je symbolem boje za sjednocení Afriky a za vymanění se z vlivu evropských mocností, které kdysi kolonizovali africký kontinent. V této době byl označován za hrdinu Afriky.

Více aktualit

Všechny aktuality