Novinka v menze: Vratné REkrabičky místo jednorázových boxů na jídlo s sebou

24. 2. 2023
Strávníci si z menzy nově odnesou jídlo s sebou ve vratné REkrabičce. V nabídce jsou od tohoto týdne zároveň s jednorázovými menuboxy. Postupně tyto menuboxy zcela nahradí. REkrabička je k dispozici za vratnou zálohu ve výši osmdesáti korun a její další použití je bezplatné. K dispozici je jak krabička na hlavní jídlo, tak i menší na polévku.

„Každý měsíc v menzách a jídelnách naší univerzity spotřebujeme k odnášení jídel 300 až 600 kusů jednorázových menuboxů. I když nejsou z plastu, je to spousta tuhého komunálního odpadu, který musí být nějak likvidován,“ uvedla Jana Hradská, ředitelka Správy kolejí a menz.

„Vratné obaly na jídlo jsou dalším logickým krokem k podpoře společenské odpovědnosti a udržitelnosti v rámci našeho myšlení na univerzitě. Denně se vyhodí jen v České republice desítky tun jednorázových obalů na jídlo, a ačkoliv se to může zdát jako nepatrný krok, každý z nás může tímto přístupem pomoci omezit spotřebu vody a materiálů. Do budoucna hodláme pokračovat ve změnách, které se budou týkat zejména dalších úspor energií v kampusech univerzity,“ uvedl Martin Klimánek, prorektor pro strategii, udržitelnost a účelovou činnost.

„REkrabičky jsou vyrobeny z pečlivě vybraného typu polypropylenu. Díky tomu je možné každý produkpoužít až 400x a nahradit tak stejný počet jednorázových obalů. Mikrovlnka, myčka nebo přenášení není problém. Výroba přímo v Česku nám umožňuje minimalizovat přepravu z místa na místo a efektivně tak redukovat produkci CO₂. Používaný materiál je navíc stoprocentně recyklovatelný, a tím pádem šetrný k přírodě,“ přiblížila Barbora Kocmánková z REkrabiček.

Do konce února univerzita předpokládá zkušební provoz těchto obalů a od 10. března chce jídlo s sebou prodávat již jen v REkrabičkách.