Na oslavy MENDELU přijeli absolventi z šesti světadílů

15. 6. 2019
Ze všech světadílů kromě Antarktidy se sjeli na dnešní Sraz století Mendelovy univerzity v Brně absolventi školy. Sešlo se jich podle předběžných odhadů pořadatelů více než 4000. Akcí vrcholí letošní oslavy sta let existence univerzity. Škola otevřela všechny svoje fakulty, včetně té v Lednici. Do univerzitního kampusu v Brně zavítalo několik rektorů, svou alma mater navštívil i absolvent MENDELU a současný ministr školství Robert Plaga.

Podle rektorky MENDELU Danuše Nerudové je úlohou univerzit být arbitrem ve společnosti, nezávislým elementem, který společnost formuje. „Naším úkolem je vychovávat absolventy, kteří budou silné a nezávislé osobnosti, schopné kritického myšlení. Budou vědět, že demokracie je křehká kytička, o kterou je nutné se starat. Jenom takovéto osobnosti budou společnost posouvat dál,“ uvedla Nerudová.

Univerzita svým bývalým studentům ukázala moderní kampus, do kterého nainvestovala za poslední roky více než miliardu. Absolventi tak viděli přístroje za desítky milionů, mohli obdivovat architekturu nových budov, které v době, kdy zde studovali, ještě nestály. Až z Jordánska na deset dní do Brna přijel Násser Omar Maaita, který v roce 1985 absolvoval na oboru mechanizace Provozně ekonomické fakulty. Od té doby pracuje v různých funkcích v oboru, v současné době na jordánském ministerstvu zemědělství. Od doby, kdy odjel z Československa, sice uplynulo přes 30 let, studium si ale vybavuje velice dobře. „Každý den si pamatuji, byl to ten nejlepší život. Byl jsem mladý muž,“ vzpomínal dnes Maaita. Ve své rodné zemi se s kolegy zabývá zejména problémy s nedostatkem vody. Jeho alma mater se podle něj značně proměnila. „Všechno je úplně jinak,“ uvedl.

Zatímco absolvent z Jordánska vazby se svou univerzitou znovu nachází, v kontaktu se školou je Bolivijec Ivan Morales, který vystudoval lesnictví. Vzal si Češku a na MENDELU nyní studuje jeho syn. Moralesovi žijí v Bolívii, kde byl absolvent MENDELU ředitelem několika národních parků a staral se i o lesy v Andách. „Škola mne vybavila velice dobře, ale více než 30 let jsem ji neviděl, ani učitele jsem dnes nepoznal,“ uvedl Morales. Kromě něj se dnešní akce zůčastnili absolventi z afrických zemí jako je Nigérie nebo Uganda, ale také z Kuby, Austrálie, Islandu nebo Portulgalska.

Zajímavostí dnešního programu byly zlaté promoce prvních absolventů Provozně ekonomické fakulty, která letos slaví 60 let. Přijeli například manželé Joudalovi. Oba získali před pětapadesáti lety titul zemědělský inženýr a právě na škole se dali dohromady. „Blíž jsme se seznámili, když jsme se jako zástupci studijních skupin, takzvaných dvacítek, dohadovali o nejlepší termíny na zkoušky,“ vzpomíná Zdeňka Joudalová. Spolu s více než padesáti tehdejšími spolužáky obdrželi výroční diplomy.

Vysoká škola zemědělská (dnes MENDELU) za svou historii vychovala celou řadu expertů v různých oblastech, mimo jiné řadu pozdějších ministrů zemědělství. Jedním z nich je Marian Jurečka, který dnes na oslavy do Brna přijel a zahrál v univerzitní dechovce Silvanka. „Dobu studia považuji za nejlepší životní období, protože kromě studií měl člověk spoustu možností, jak trávit čas tady v Brně. Kdybych mohl, tak bych se klidně do toho roku 1999 vrátil,“ uvedl Jurečka, který v minulých letech sledoval, jak se škola rozrůstá, proměňuje a profesionalizuje. „Vidím, že škola má dynamiku a rozvoj, a z toho mám skutečně radost,“ uvedl Jurečka.
Dnešní Sraz století byl největší akcí svého druhu, kterou univerzita ve své historii pořádala. Den měl proto několik nej. Nejstarším návštěvníkem, který se na výzvu pořadatelů ozval, byl bývalý děkan lesnické fakulty František Doušek s ročníkem narození 1927. Na dnešním programu bylo osm velkých koncertů. Zlatou promoci mělo 57 absolventů Provozně ekonomické fakulty. Knihu o historii školy si koupilo 208 lidí. Akci pomáhalo organizovat 427 studentů a zaměstnanců. Dva studenti Designu nábytku dnes namalovali za 150 minut na fólii obrazy G.J. Mendela a prvního rektora školy Františka Bubáka.

Oslavy letošních sto let univerzity ještě zdaleka nekončí. Na podzim škola chystá slavnostní zasedání vědecké rady, kde bude udílet medaile. Na podzim bude mít hokejový zápas z další stoletou univerzitou, kterou je MUNI. Oslavy zakončí škola v lednu udílením čestného doktorátu.

 

Fotografie z akce najdete ke stažení zde.

Více aktualit

Všechny aktuality