MENDELU na Primátorkách

3. 6. 2019
Osmiveslice Mendelovy univerzity v Brně se letos poprvé zúčastní slavných Primátorek. Ty se jedou o nadcházejícím víkendu už po stošesté. Letos poprvé pořadatelé vydělili studentský závod do samostatné akce Univerzitní osmy Praha. Ty se pojedou v pátek 7. června, vstupy ze závodů bude přenášet Česká televize. Celkem bude startovat 5 ženských a 13 mužských posádek.

Myšlenka veslařského týmu Mendelu se zrodila na jaře loňského roku. Vedení univerzity projektu dalo zelenou, byl vypsán předmět veslování v rámci tělesné výchovy. Škola nakoupila 4 trenažéry a výuka v září započala. „Paraleně k tomu jsme oslovili 2 bývalé veslaře, absolventy. Ti společně se 2 dalšimi aktivními veslaři a studenty vytvořili posádku čtyřveslice, která startovala na závodech OSMY BRNO loni v říjnu. Letos se k našim prvním veslařům přidali další včetně nováčků a vytvořili jsme tak historicky první osmiveslici MENDELU,“ říká vedoucí veslařského týmu školy Tomáš Nahodil.

Největší hvězdou osmy MENDELU je podle něj Ondřej Svoboda, který obsadil před čtyřmi lety na Mistrovství Evropy juniorů v Račicích na čtyřce bez kormidelníka 5. místo, nejzkušenějším borcem pak Martin Vořechovský, který byl na MS juniorů v německém Duisburgu právě na osmě s kormidelníkem osmý. Tréninky osmy MENDELU organizuje veslař a student doktorského studia AF Jakub Rozlivka. „Společně se připravujeme dvakrát týdně na vodě,“ uvedl absolvent PEF MENDELU Nahodil, který závodně vesluje od 12 let a je například dvojnásobným mistrem republiky do 23 let, či vítězem pražských Primátorek v kategorii osmy dorostenců. Dnes se tomuto sportu věnuje v kategorii Masters. Je také předsedou Českého veslařského klubu Brno.

Tým MENDELU pojede v Praze mezi muži, protože má v sestavě 6 kluků, 2 holky za veslem a jednu na kormidle. Celkem jde o 6 studentů a 3 absolventy, což je maximum povoleného počtu. Kritériem výběru do týmu MENDELU podle Nahodila byla především píle a tréninková docházka. Primátorky podle něj znamenají především obrovskou tradici. „Je to nejslavnější a mediálně nejsledovanější veslařský závod v ČR. Letos poprvé se studentský závod vydělil do samostatné akce Univerzitní osmy Praha. Všichni se na to velmi těšíme,“ uvedl Nahodil.

Podrobnější informace včetně programu najdete zde:
http://www.veslo.cz/univerzitni-osmy-praha

http://www.osmy.cz/posadky/

http://www.osmy.cz/team/posadky-mendelu/

 

Foto: Ladislav Jelínek

Více aktualit

Všechny aktuality