Jedním z partnerů a organizátorů akce je i Mendelova univerzita v Brně (MENDELU), která si pro zájemce o vědu připravila bohatý program v areálu univerzity v Černých Polích.
„Noc vědců je každoroční setkání veřejnosti s vědou a vědci, je to program, který na stovkách míst v celé Evropské unii ukazuje fascinující svět zejména přírodovědných a technických fenoménů“, vysvětluje Ing. Kateřina L. Brettschneiderová z PR oddělení MENDELU.
Na všech lokalitách se v jeden večer populární formou představí věda a zejména její nositelé – vědci, vynálezci, technici a komunikátoři vědy.
Program na MENDELU
Všechny aktivity proběhnou v areálu univerzity v Brně – Černých Polích, vstup z ulice Zemědělská
Zdraví v naší kuchyni
Důležitou roli v životě člověka dnes stále více hraje kvalita potravin, které využívá ve své kuchyni. Odborníci ze Zahradnické fakulty MENDELU se zaměřují na rostlinné potravinové zdroje, mezi které patří také zeleniny či léčivé a kořeninové rostliny. Testují nejen jejich kvalitu a zastoupení vybraných obsahových látek, ale zabývají se i rozšiřováním jejich biodiverzity a genetických zdrojů. Přijďte ochutnat své zdraví!
Život pod vodní hladinou
Život pod vodní hladinou je neskutečně bohatý a pestrý, tak neváhejte a nahlédněte do rostlinné a živočišné říše! Návštěvníci budou moci v budově M v prostorách Oddělení rybářství a hydrobiologie nahlédnout do laboratoří, kde se seznámí se zástupci rostlin a živočichů žijících ve vodě. Budou zde připraveny i ukázky organismů, které běžně neuvidí pouhým okem. V dalších prostorách budovy se mohou seznámit s běžnými zástupci sladkovodních ryb, se kterými se vyskytují v našich řekách a rybnících. Navíc se dozvědí, jakou cestu musí ryba urazit z rybníka na talíř, a zároveň si mohou vyzkoušet rybu ulovit. Ti nejmenší se mohou seznámit s životní poutí kapra Borise. Na viděnou se těší vaši průvodci vodním světem.
Radioekologie ve vědě, studiu a praxi
Představení radioekologických a radiobiologických disciplín vyučovaných na AF MENDELU a prezentace významných výsledků výzkumu realizovaného hostitelským pracovištěm (pracoviště radiobiologie Ústavu molekulární biologie a radiobiologie) a zahrnujícího radioekologickou problematiku.
Objevte své buňky pro vědu i vy!
Vyhlášeným tématem akce pro rok 2014 jsou buňky. Proto bude na pracovišti Ústavu chemie a biochemie připraveno pět tematických okruhů: jeden okruh se základními chemickými pokusy, tři prohlídkové okruhy (výzkumné laboratoře, přístroje, technologie), a také jeden okruh pro děti (s populárně chemickou a biologickou tématikou).
Víte, co jíte?
V noci vědců plné tajů, vyzkoušíte chutě čajů.
Čaj vám rádi nalejme, zajíte ho olejem
a kdo projde testem, zasytí se pestem.
Kdo má smysl pro legraci, pochopí i destilaci.
Škůdce berte s humorem, poraďte se s doktorem,
je to ten, co květy léčí, rostlinám to skvěle svědčí.
Barevné pšenice
Barevné pšenice jsou takové, které ve své obilce vytváří přírodní barviva, zejména anthokyany a karoteinoidy. Nejedná se tedy o žádné genetické modifikace a umělá barviva. Látky, které mají pro konzumenta zdravotní benefit (např. před kardiovaskulárními chorobami, rakovinou apod.). Získáte teoretické informace, ale i praktické zkušenosti, kde jsou barviva uloženy (s využitím mikroskopu) a budete možnost i ochutnávka pečiva z barevných pšenic.
Rostliny ze zkumavky
Uvidíte, jak je možné množit a vybírat rostliny (stromy) za pomoci technik explantátových kultur. Jak je možné z jedné části rostliny získat několik desítek stromu ne-li celý les.
Potraviny pod drobnohledem
Ve vestibulu na žlutém patře si návštěvníci mohou vyzkoušet své smysly a v mlékařském poloprovozu si můžete zahrát na mlékaře.
V 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00 pak budou probíhat prohlídky vedené lektorem po poloprovozech Ústavu technologie potravin.
Robotika
IT specialisté předvedou návštěvníkům v budově Q, jak se jedna z velmi oblíbených hraček (Lego) může proměnit pomocí vhodného programu ve funkčního robota, který se dokáže pohybovat v prostoru a rozpoznávat různé objekty. Návštěva robotické laboratoře inteligentních systémů je také doplněna o tematické ukázky z oblasti robotiky a manipulační techniky (např. robotická ruka hrající šachy).
Virtuální realita
Pro zájemce bude v budově Q přístupná i laboratoř virtuální reality, která slouží k modelování objektů v 3D prostoru (například při modelaci krajiny v souvislosti s proměňující se zástavbou). Součástí bude rovněž ukázka práce s rozšířenou realitou (tzv. augmented reality).
Síťová laboratoř
Poslední laboratoří, která bude ve fakultní budově Q přístupná, je tzv. síťová laboratoř, kde se návštěvníci dozvědí o fungování integrovaných síťových technologií. V praxi pak mohou sledovat ukázku zajištění kvality přenosu multimediálních služeb (Video on Demand, VoIP hovor) na typickém domácím připojení k internetu.
Kolejová laboratoř
V laboratoři řízení kolejových vozidel jsou instalovány dvě modelové tratě, jedna v měřítku H0 a druhá v měřítku TT. Obě tratě jsou řízeny počítačem — na počítači lze provádět úkony výpravčího (přehazovat výhybky a sledovat pohyb vlaku) i strojvůdce (ovládat jízdu lokomotivy). Bude vystavena ukázka elektroniky, která řídí trať, bude možné si vyzkoušet ovládání tratě i jízdu s připravenými vlaky.
Tajemný svět rozmnožování rostlin
Víte, že lze poznávat rostliny také podle semen? Přijďte se podívat na zvětšená semena rostlin – budete fascinováni jejich krásou.
Virtuální těžba v lese
Vyzkoušejte si těžbu dřeva harvestorem ve virtuálním lese.
Vstup na všechny akce je ve všech lokalitách zdarma.
Národním koordinátorem Noci vědců pro Českou republiku je již pošesté plzeňské Science Center Techmania. Akce se i v roce 2014 koná pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Zastoupení Evropské komise v ČR.
{FUNCTION[„po-modules-photogallery“](id=184)}
Více aktualit
-
Mendelově univerzitě v Brně (MENDELU) se podařilo získat doktorský diplom jejího prvního rektora Františka Bubáka. Více než sto let starou archiválii našla rodina Krausova z Prahy v pozůstalosti. Po zjištění, koho se vzácné dokumenty týkaly, je…5. 8. 2022
-
Stromy ve městech trpí, řešením je injektáž
Vědci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně se snaží pomoci dřevinám rostoucím v městské zástavbě. Pro stromy je nejen v důsledku klimatické změny toto prostředí poměrně nehostinné. Čelí řadě stresových faktorů, což je problém zejména u…3. 8. 2022 -
Expert: Česká krajina je k požárům náchylnější, než bývala
Aktuální rozsáhlý požár v Národním parku České Švýcarsko podle experta Mendelovy univerzity v Brně Petra Čermáka jasně ukazuje, jak je česká krajina v posledních letech k podobným rizikovým situacím náchylná. Vzhledem ke klimatické změně a s ní…27. 7. 2022 -
Fermentace dělá z hrachu superpotravinu
V posledních letech roste celosvětově poptávka po bílkovinách rostlinného původu. Lidé častěji volí bezmasé alternativy například z etických důvodů nebo z přesvědčení, že rostlinná produkce méně zatěžuje životní prostředí. Ve srovnání se živočišnými…26. 7. 2022 -
Doležel: Bez geneticky upravených plodin se neobejdeme
Klimatická změna znásobila nároky na světové zemědělství. Jednou z cest, jak se vyhnout nedostatku potravin, je pěstování geneticky upravených plodin. Řada zemí už tímto směrem vykročila, Evropská unie chystá změnu legislativního rámce. Jiná cesta…23. 7. 2022 -
Mendelova réva i po sto letech roste v Brně
Gregor Johann Mendel byl nejen zakladatelem genetiky. Jeho činnost se profilovala i v mnoha dalších směrech. S oblibou pěstoval na Starém Brně i další plodiny, například révu vinnou, kterou si podle dostupných informací přivezl z Itálie. Její další…22. 7. 2022 -
Brno je díky Mendelovi mekkou genetiků
Navštívit Augustiniánské opatství na Starém Brně, kde žil a pracoval zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel, je pro světově uznávané vědecké kapacity v oboru genetika a příbuzných oblastech totéž jako zavítat do Mekky. Shodli se na tom nobelisté a…21. 7. 2022 -
Do Brna se sjely vědecké špičky z celého světa oslavit Mendela
Dnes přesně na den uplynulo 200 let od narození jednoho z největších vědeckých géniů historie. K poctě slavného genetika Gregora Johanna Mendela se do Brna sjely vědecké kapacity z celého světa včetně tří nobelistů, kteří budou ve čtvrtek přednášet…20. 7. 2022 -
Vlkům ve Slezských Beskydech se narodila vlčata
Smečka pohybující se na česko-polském pomezí přivedla letos na jaře na svět potomky. Reprodukci potvrdily záběry z fotopastí, ale také přímé pozorování vlčat v terénu. Monitoring vlků v oblasti provádí terénní pracovníci Hnutí DUHA Šelmy ve…15. 7. 2022 -
Výročí Mendela si v Brně připomenou vědci z celého světa, mezi nimi tři…
Téměř 400 odborníků a vědeckých kapacit z celého světa přijede do Brna na velkou mezinárodní genetickou konferenci Mendel Genetics Conference, která je vyvrcholením oslav dvoustého výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Mezi…13. 7. 2022