Open Science Week 2023

Celá ČR
MENDELU

Připravte se na jedinečný týden plný inspirace a nových poznatků! Již od roku 2008 se po celém světě slaví Týden otevřeného přístupu (Open Access Week), jehož cílem je rozšířit povědomí nejen o otevřeném přístupu.

Tato událost je výjimečná tím, že poprvé instituce z celé České republiky spojily své síly, aby vám nabídly to nejlepší. Během celého týdne se setkáme v několika městech, včetně Prahy, Ostravy a Olomouce. Můžete se těšit nejen na české, ale také na mezinárodní řečníky, praktické ukázky, sdílení zkušeností a živé diskuse. Přijďte nebo se připojte online a objevujte s námi svět otevřené vědy a prožijte nezapomenutelný týden plný inspirace!

V Brně se program uskuteční 18.10., od 9:30 do 15:30, na rektorátě VUT, Antonínská 548/1. Připojit se lze i online přes zoom. Registrace je možná na stránkách pořadatele, tj. Asociace knihoven vysokých škol.

Tématem brněnského dne Open Science Weeku nazvaného “Otevřená věda a právo: Jak se neztratit v džungli?” je vztah mezi výsledky vědeckého výzkumu a právními aspekty jejich zpřístupňování, s důrazem na licencování software a komercializaci vědeckých výsledků. Dozvíte se, jak správně zacházet s citlivými daty v souladu s GDPR a dalšími legislativními požadavky z pohledu vědce Adama Williamsona (ICRC), držitele ERC grantu, i právních odborníků Michaely Daňkové (VUT), Matěje Búřila (MU) a dalších.

09:30–09:45Úvodní slovo
Soňa Hermanová, prorektorka pro tvůrčí činnost (MENDELU)
09:45–10:00Představení univerzit: MENDELU, MU, VUT
10:00–11:00Open Science a komercionalizace vědeckých výsledků
Matěj Búřil (MU)
Matěj Búřil působí v Centru pro transfer technologií MU. Ve své přednášce se bude věnovat vzájemným přesahům těchto dvou odvětví. Na základě své praxe představí i konkrétní případy, kdy dochází k jejich prolnutí.
11:00–12:00Licencování software a datových sad
Michaela Daňková (VUT)
Michela Daňková působí na právním oddělení VUT, kde je její specializací ochrana duševního vlastnictví a transfer technologií. Ve svém příspěvku se bude věnovat právní ochraně software, softwarovým licencím a licencování datových sad.
12:00–13:30PŘESTÁVKA NA OBĚD
13:30–14:30Bezpečné nakládání s citlivými údaji z pohledu vědce
Adam Williamson (ICRC)
Adam Wiliamson je renomovaný neurovědec, který získal prestižní ERC Consolidator grant a otevřel v ICRC nový výzkumný tým Neuromodulation Technology. Dr. Williamson se ponoří do tématu bezpečného nakládání s citlivými údaji a osvětlí různé případové studie ze svých vlastních projektů. Zdůrazní složitou souhru mezi daty a etikou, přičemž bude ilustrovat jak společné rysy, tak rozdíly napříč různými typy projektů. Příspěvek bude přednesen v anglickém jazyce.
14:30–15:30Opětovné užití publikačních výstupů a výzkumných dat
Jiří Marek (MU)
Jiří Marek působí jako Open Science manažer na MU a zároveň jako vedoucí Sekretariátu EOSC-CZ. Má dlouholeté zkušenosti s právním poradenstvím z oblasti autorského práva a CC licencí. Ve své přednášce se bude věnovat problematice opětovného užití publikací a výzkumných dat s důrazem na Creative Commons a GDPR.