Den otevřených dveří na LDF MENDELU s exkurzí do univerzitních lesů

9:00 – 14:00
Lesnická a dřevařská fakulta a univerzitní lesy MENDELU
Lesnická a dřevařská fakulta

V pátek 3. února 2023 proběhne na všech ústavech Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU den otevřených dveří s bohatým, převážně interaktivním programem. Zájemci, kteří mají zarezervovanou exkurzi do univerzitních lesů, odjedou od fakulty ve 12.30 na Školní lesní podnik Křtiny (ŠLP Křtiny), který lesy MENDELU spravuje. Na místě je připraven program s občerstvením. 

Den otevřených dveří v pátek 3. února 2023 startuje v 9.00 a trvá do 14.00 (Účastníci exkurze na ŠLP Křtiny odjíždí od fakulty v 12.30).

Speciální bod programu: EXKURZE DO UNIVERZITNÍCH LESŮ! Pouze 3. 2. 2023! Prosíme zájemce, aby si rezervovali místo na e-mailu: pr.ldf@mendelu.cz do 25. 1. 2023

 • Potkáte se s našimi vyučujícími, kteří vám ukážou zajímavé pokusy, exponáty i prostory, a můžete se jich směle zeptat na všechno, co vás zajímá.
 • Stejně tak se na vás těší naši ambasadoři pro jednotlivé studijní programy. Proberte s nimi, jak se žije a studuje na LDF!
 • Setkáte se s naší studijní referentkou pro přijímací řízení. Vybrat si můžete ze dvou časů: buď v 10.00, nebo v 11.30; učebna B02, 1. patro. Tento meeting si určitě nenechte ujít! Dozvíte se zásadní informace týkající se jak přijímacího řízení, tak studia na LDF MENDELU.
 • Trasu, kam se v rámci fakulty vydáte, si určíte sami podle svých zájmů. Vybavíme vás mapkou a seznamem stanovišť a na strategických místech budou připraveni zkušení studenti, kteří vám rádi poradí a navigují vás.
 • Naši studenti jsou hodně akční. Posuďte sami! Máme tady Spolek posluchačů LDF a ten má pod sebou několik sekcí. Nepřeslechnete tak naše trubače nebo nepřehlédnete sokolníky s jejich dravci.
 • Náš nealkoholický punč se na prosincovém dni otevřených dveří stal hitem, takže nebude chybět ani tentokrát.  

Tak co ty na to říkáte? Přijdete za námi 3. února a zdoláte Lesnickou a dřevařskou fakultu od přízemí po šesté patro? To je naše budova „B“, kde je startovací bod. Máme tady ale taky budovu „T“ a design lab MENDELU, to v případě, že spíše než k lesu, vás to táhne k designu a nábytku. A rozhodně si najděte cestu do dílen.

Rádi byste se už teď seznámili s některými tématy, která pro vás chystáme? Prosím, tady jsou:

 • Dřevo! To je neuvěřitelně tvárná a „živá“ věc! Dá se modelovat, má akustické vlastnosti! Dřevo je vlastně dost dobrodružná záležitost. U nás se o tom přesvědčíte. V budově „B“ v 6. patře a dále na několika dalších stanovištích, včetně budovy „T“. 
 • Multifunkční učebna „P“, neboli naše dílny, stojí za to! To máte: vzorky oken a dveří, skladby stěn, modely krovů a jiných konstrukcí. Nebo si chcete vyzkoušet práci s CNC stroji?
 • Krajinářství! Zajímá vás, jak to funguje v krajině? Chcete vidět, co vše krajinář dokáže? Jak to umí s vodou, aby zůstala v krajině a rychle se neztrácela? Pak byste neměli minout 4. patro budovy B. Tam celá chodba a přilehlé laboratoře jsou právě o tomto.
 • Les! To je velké téma. Pěstujeme lesy pro klimatickou změnu. Praktické ukázky připravené Ústavem zakládání a pěstění lesů LDF se proto dotknou obnovy lesních porostů, ale taky třeba deformací kořenových systémů stromů nebo poznávání semen. Zavítejte do 4. patra, zde je připravený program, ale projděte si i 5. patro budovy B. I tady se dozvíte leccos o Ústavu zakládání a pěstění lesů LDF. 
 • Myslivost! Bobři, divoká prasata, přebíjení nábojů, přehled vyučovaných předmětů, výzkumné aktivity, to a mnohem víc vás čeká právě zde. A víte, že Myslivost je jedním z našich nejnovějších studijních programů? Navštivte 2. a 3. patro budovy B.  
 • Velké šelmy a jejich návrat do Česka! Toto téma spadá pod Ústav ekologie lesa LDF. Seznámíte se s metodami, kterými jsou monitorovány velké šelmy v ČR. Některé z metod si můžete vyzkoušet. Více se dozvíte v budově T, v 1. patře.
 • Ochrana lesa! Na každé maličkosti v přírodě záleží. Vše v přírodě souvisí se vším. Nechejte si to ukázat, protože když to budete „umět číst“, pochopíte, co se v danou chvíli s lesem děje. Navštivte 2. a 3. patro budovy B.
 • Botanika! Víte, jak vypadají rostliny zvenčí i uvnitř pod mikroskopem? Viděli jste už pořádné herbáře? Tušíte, který jehličnan má nejtěžší šišky, nebo jaká rostlina má největší semena na světě? Čeká na vás ukázka botanických i dendrologických zajímavostí. Očekává vás Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie v 5. patře budovy B.
 • Ergonomie! Při studiu nejednoho oboru na LDF se dostanete do kontaktu s Ústavem techniky LDF. V přízemí budovy „B“ na vás čeká přehlídka motorových pil a simulátor harvestoru. Ve 2. patře vám vyučující předvedou a budete si moct vyzkoušet: chytré hodinky s hrudním pásem, měřice hluku a vibrací, kolíčkový test a ještě mnohem víc.
 • Matematika! Co si budeme říkat, matematika je obávaným předmětem. Když se ale zastavíte v učebně, kde se představuje Ústav matematiky LDF, poznáte, jací pohodáři u nás vyučují matiku a že ji umí opravdu dobře vysvětlit. Těšte se na matematicko-fyzikální modely a hříčky nebo na ukázky optických klamů založených na perspektivě. Matematici vás očekávají v 5. patře budovy B.
 • Půda! To je něco jako návrat k podstatě. A položili jste si někdy otázku o užitečnosti kamenů v každodenním životě? Je to prostě jenom kus šutru nebo jsou kameny dokonce tak důležité, že je potřebuje i lidské tělo? Tyto záhady s vámi rozluští na Ústavu geologie a pedologie LDF ve 2. patře budovy B.
 • Lesnická ekonomika a politika! Není na to, když si člověk umí věci dobře naplánovat, např. svůj byznys. Na Ústavu lesnické ekonomiky a politiky LDF si vyzkoušíte sestavení svého podnikatelského plánu, založíte si „svůj“ podnik a zjistíte, jak jste na tom s finanční gramotností. Přijďte si to spočítat do 5. patra budovy B.
 • Geoinformatika! Čeká na vás jedna technická vychytávka za druhou: dron s pevnými křídly, drony vrtulové, senzory, elektronické tachymetry, statický pozemní laserový skener, ruční laserový skener, rotační laser, GPSka s cm přesností, 3D tisk…Přízemí budovy „B“ (strojový sál).
 • Design a nábytek!
 • Design a nábytek! Inspirativní a ikonické kousky nábytku? Navštivte showroom v budově „T“.
 • 3D tisk hledejte v 1. patře budovy T.
 • Virtuální realita! Díky virtuálním brýlím se z vás stane architekt a designér. Postavíte dům a sami navrhnete jeho vybavení. Zamiřte do nejvyššího patra budovy T (ateliér).
 • Skvěle vybavené dílny? Tak to je budova P.
 • Dřevostavby! Pokud vás zajímají dřevostavby, navštivte experimentální měřicí modul za budovou M. Díky němu mohou naši vědci, a v budoucnu třeba i vy, zkoumat konstrukční vlastnosti dřevostaveb a analyzovat, nakolik jsou funkční.
 • design lab MENDELU! Tak sem si zajděte v případě, že vás to táhne k designu, ale i tehdy, když si prostě budete chtít chvíli jen tak popřemýšlet a dát si dobrou kávu. Přes velké prosklené plochy můžete pozorovat dění v kampusu. Design lab MENDELU se nachází mezi budovami T a C.  

Speciální bod programu: EXKURZE DO UNIVERZITNÍCH LESŮ! Pouze 3. 2. 2023! Prosíme zájemce, aby si rezervovali místo na e-mailu: pr.ldf@mendelu.cz do 25. 1. 2023

Sledujte nás na instagramu. Speciálně pro uchazeče jsme vytvořili účet: do_prvaku_na_ldf

Virtuální prohlídka! Než se 3. února vydáte osobně na prohlídku naší fakulty, vydejte se na tu virtuální. Cestou narazíte i na kvízy, když některý z nich (nebo všechny) vyřešíte a pošlete nám své odpovědi na: pr.ldf@mendelu.cz, můžete něco pěkného vyhrát. Virtuální prohlídka  

EXKURZE DO UNIVERZITNÍCH LESŮ – PROGRAM:

 • Odjezd 3. 2. 2023 ve 12.30 hod. od MENDELU, Zemědělská 3, Brno
 • Cca 13.00 hod. příjezd k lesním školkám ŠLP Křtiny
 • Přivítání v přednáškové místnosti školek, občerstvení (guláš a teplý čaj), v průběhu konzumace krátké úvodní slovo o školním lesním podniku, možnostech, které studentům nabízí, ať již pro výuku, výzkum či trávení volného času
 • Krátká exkurze po areálu školek, jejich význam v pěstebním koloběhu lesa, moderní strojové vybavení
 • Ukázky porostů: pěstujeme pestré lesy pro klimatickou změnu
 • Myslivost na ŠLP a chata Ruměnka: vzdělávání i volná zábava našich studentů studijních programů (SP) Lesnictví a Myslivost. Tímto bodem provede studijní ambasador SP Myslivost Filip Hvižď, naváže hajná ŠLP Křtiny Monika Bejčková v doprovodu svého bavorského barváře Brixe (úspěchy na barvářských kláních), profese hajné: propojení lesnictví s myslivostí, volná debata, možnost dotazů
 • Přejezd k Alexandrově rozhledně nacházející se na ŠLP, místu se zajímavou historií, odkud se naskýtá jedinečný výhled na univerzitní lesy (tento bod programu může být změněn v závislosti na počasí)

Počet míst je omezen, rezervace nutná. Prosíme zájemce, aby se přihlásili na e-mail: pr.ldf@mendelu.cz do 25. 1. 2023