Vyjádření rektorky k aktuální situaci

16. 9. 2020
Tvrzení Národního akreditačního úřadu, že plošné rušení kontaktní výuky je nepřípustné, popírá v době koronavirové krize samotnou podstatu současného systému akreditací, tedy větší samostatnost a flexibilitu vysokých škol při zavádění jednotlivých studijních programů.

Ráda bych zdůraznila, že on-line výuka je jedna z forem prezenční výuky, u které máme jasně stanovená pravidla. Nejedná se o distanční výuku. Vysokým školám je tak v krizové době omezována možnost efektivně chránit studenty a zaměstnance před šířením koronavirové nákazy. Platné nařízení jde do jisté míry proti doporučení MŠMT i proti smyslu regionálních epidemických semaforů. Mendelova univerzita v Brně byla na jaře první vysokou školou, která přešla na flexibilní formy vzdělávání, a to o týden dříve než to nařídila vláda a díky tomu jsme neměli ani jednoho nakaženého studenta nebo pedagoga. Celou situací jsem šokována o to více, že v tuto chvíli je pandemická situace daleko kritičtější, než na jaře. Jako rektorka nesu odpovědnost za vytvoření bezpečných pracovních podmínek na univerzitě. V případě dalšího zhoršení situace přejdeme plošně na flexibilní formy vzdělávání podle nastavení univerzitního epidemiologického semaforu.

Danuše Nerudová, rektorka MENDELU