MENDELU bude testovat studenty a zaměstnance metodou PCR ze slin

21. 4. 2021
Mendelova univerzita v Brně bude jako první česká vysoká škola testovat svoje zaměstnance a studenty přesnější PCR metodou. Testy bude zatím hradit z vlastního rozpočtu, protože stát na tuto formu testů školám nepřispívá. Testování začne v pilotní formě od pondělí, v plném režimu pak do dvou týdnů až nakonec PCR testy ze slin nahradí dosavadní antigenní testování.

Rozhodnutí zvolit tuto formu padlo na univerzitě tento týden. Podle rektorky Danuše Nerudové je velký problém, že stát přispívá školám na antigenní testy a na PCR nikoliv. „Stát se má chovat jako řádný hospodář. PCR test ze slin jednou týdně je podstatně levnější, než antigenní testování každé čtyři dny,“ uvedla rektorka s tím, že ministerstvo zdravotnictví by systém mělo narovnat.

Testování metodou PCR bude podle rektorky prospěšné pro zaměstnance i studenty. Předpokládá, že v rámci rozvolňování laboratorně potvrzený výsledek testu studentům umožní pouštět se do mnohem širšího spektra aktivit, než dosud umožňovaly antigenní testy.

Podle Nerudové, která je zároveň ekonomkou, je to i cesta jak pomoci nastartovat ekonomiku. Mendelova univerzita v Brně má už nyní vlastní registrační systém a vyvíjí novou aplikaci. „Do ní se budou testy zasílat, takže zaměstnanci i studenti budou mít v rámci univerzity něco jako zelený pas,“ dodala.

Mendelova univerzita v Brně testuje svoje zaměstnance od 15. března. Z první měsíc provedla specializovaná laboratoř cca 4500 antigenních testů, pozitivních byly necelé tři promile. Od pondělí 26. dubna vláda umožní prezenční účast studentů v posledních ročnících na praktické, laboratorní, experimentální a umělecké výuce a praxi.