Potravináři zaplnili virtuálně polovinu auly

3. 3. 2021
Zhruba polovinu univerzitní auly dnes zaplnili virtuálně účastníci 47. ročníku konference o jakosti potravin známé jako Ingrovy dny. Odborníci se sešli vůbec poprvé online, zabývali se nejen současnými trendy v oboru, ale také situací v covidové době.

Podle děkana Agronomické fakulty MENDELU Pavla Ryanta organizátoři konference současnou situaci nevzali jako problém ale jako výzvu. Účastníky konference seznámil se všem typy nově nabízených bakalářských a magisterských studijních programů, které se potravinářstvím zabývají. „Kompletace nového doktorského programu Potravinářské vědy právě probíhá,“ uvedl děkan AF.

Svou praxi i zaměření kontrol musela v loňském roce upravit Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Její ředitel Martin Klanica v konferenčním příspěvku uvedl, že činnost jeho úřadu byla covidovou dobou ovlivněna zásadním způsobem. „Zejména v jarním období jsme dohlíželi na to, aby byla ze strany obchodníků dodržována usnesení vlády, která souvisela se zamezením šíření epidemie,“ uvedl Klanica, který je absolventem Mendelovy univerzity v Brně.

SZPI kontrolovala, zda jsou v obchodních centrech k dispozici rukavice nebo sáčky. „I přes jejich nedostatek v prvních týdnech a měsících se situace postupně zlepšovala. Management obchodníků se k tomu postavil čelem a velmi důsledně,“ uvedl Klanica. SZPI se zaměřila i na „léčebná tvrzení“ u doplňku stravy, které v této kategorii podle Klanicy nemají co dělat. „Je to pole působnosti, kterým se budeme zabývat i do budoucna,“ uvedl ředitel SZPI. Jeho úřad v loňském roce uložil pravomocně pokuty ve výši 96,6 milionu korun, pravomocně ukončil 2435 správních řízení.

Organizátoři dnes na konferenci také zmínili, že se Mendelova univerzita v Brně stala koordinátorem českého uzlu FNH-RI (Food, Nutrition and Health Research Infrastructure for healthy and sustainable diets / Evropská výzkumná infrastruktura pro zdravou a udržitelnou stravu). Český uzel nese název CZ AgriFoodTech, s odkazem na tradici výuky a výzkumu v oblasti potravin na Agronomické fakultě. Tato organizace, s více než stoletou tradicí, přes partnerský Výzkumný ústav potravinářský spojuje vědecké instituce v akademickém a výzkumném prostoru zemědělského a potravinářského sektoru a přes Společnost pro výživu spojuje s odborníky a pracovníky v oblasti lidské výživy.

Odkaz na web konference: https://utp.af.mendelu.cz/ingrovy-dny