MENDELU pečuje o hrob prvního rektora

16. 11. 2020
Mendelova univerzita v Brně upravila hrob a vyzlatila písmo na náhrobku svého prvního rektora Františka Bubáka. Hrob, o který roky nikdo nepečoval, adoptovala škola v loňském roce, kdy slavila sto let od svého vzniku. Profesor František Bubák byl mezinárodně uznávaných mykologem. Ve funkci rektora někdejší Vysoké školy zemědělské v Brně (dnes MENDELU) působil od jejího založení do roku 1920, zemřel o pět let později v Praze. Hrob má na Vinohradském hřbitově.

„V souvislosti s kulatým výročím školy jsme pátrali po potomcích Františka Bubáka a narazili i na místo jeho posledního odpočinku. Když jsme zjistili, že o hrob nikdo nepečuje, bylo rozhodnutí o jeho adopci jasnou volbou. Nyní jsme splnili i závazek z adopční smlouvy. O hrob se budeme samozřejmě starat dlouhodobě,“ uvedl tiskový mluvčí Mendelovy univerzity v Brně Filip Vrána.

Prostřednictvím Projektu adopce významných hrobů se už podařilo zachránit více než 240 hrobů významných osobností. Na 32 hřbitovech, které má pod sebou Správa pražských hřbitovů, se nachází čtvrt milionu hrobů, z nichž je zhruba 70.000 bez platné nájemní smlouvy. Cílem projektu adopce je nejen zabránit mizení hrobů osobností, které nemají platné nájemní smlouvy, ale především zajistit prostřednictvím adopčních nájemců péči o náhrobky, které se dlouhá léta neudržovaly a hrozí jim až nevratné poškození.

„Do projektu jsou zařazovány hroby významných osobností nebo architektonická díla, ale také hroby obyčejných, někomu však přesto blízkých lidí, u nichž někdo projeví zájem pečovat o ně bez toho, aby mohl do hrobového místa pohřbívat,“ uvedla Oldřiška Dvořáčková, tisková mluvčí Správy pražských hřbitovů a koordinátorka Projektu adopce významných hrobů.

Profesor Bubák patří k zakladatelům Vysoké školy zemědělské v Brně (dnes MENDELU). Nastavil procesy řízení školy a úřední procedury. Spolurozhodoval o rozdělování subvencí, umístění ústavů, budování stolic jednotlivých oborů, výběru kandidátů na místa učitelů a dalšího personálu školy. Zahájil jednání o výběru pozemků pro školní novostavbu i pro zajištění školních statků a botanické zahrady. Zároveň byl významným vědcem. Spolu s Josefem E. Kabátem, amatérským mykologem a ředitelem cukrovaru, vydal sbírku mikroskopických hub rozesílaných významným vědeckým institucím po světě. Po prof. Bubákovi bylo popsáno několik nových druhů hub.

Kontakt pro bližší informace: Filip Vrána, tiskový mluvčí MENDELU, mail.: filip.vrana@mendelu.cz, tel. 602 216 656, Oldřiška Dvořáčková, tisková mluvčí Správy pražských hřbitovů a koordinátorka Projektu adopce významných hrobů, dvorackova@hrbitovy.cz