MENDELU podpoří nově i absolventy

25. 5. 2020
Pokračující restrikce na českých hranicích z důvodu epidemie nového typu koronaviru mají negativní dopad na rozvoj vědeckých projektů i rozvoj studentských programů. Mendelova univerzita v Brně přesune finance z programu Erasmus a dalších programů na další akademický rok. Podpoří nově i čerstvé absolventy.

„U studentských mobilit chceme část peněz použít pro čerstvé absolventy, protože předpokládáme, že bude i na trhu práce problém a absolventům to vypomůže do začátku. U zaměstnaneckých mobilit očekáváme, že se naplánované cesty uskuteční v následujícím akademickém roce,“ uvedla rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, která jako členka iniciativy KoroNERV-20 navrhuje úplné uvolnění cestování, nikoliv pouze organizovaný výběr konkrétních destinací. Česká vláda by podle ní měla rozdělit jednotlivé země podle rizikovosti nákazy koronavirem a podle zhodnocení postupovat při návratu Čechů do vlasti.

„Restrikce na hranicích mají pro univerzity s velkým stupněm internacionalizace i finanční následky, například ve výpadku příjmů od studentů samoplátců. U nás na univerzitě činí podíl tohoto typu studentů na jedné fakultě až 35 procent,“ uvedla rektorka.
Mendelova univerzita v Brně reagovala na koronavirovou krizi velice rychle. Jako první ze všech českých vysokých škol ukončila kontaktní výuku. Již předtím byly nejdříve omezeny a později i zastaveny všechny mobility. Studenti, kteří byli aktuálně v zahraničí, byli vyzváni k návratu, podobně většina se vrátila i ze stáží. Většina zahraniční studentů se také vrátila do svých domovských zemí, někteří zůstali v Brně na kolejích.

Studijní programy zastavené nejsou, probíhá výuka online jak na MENDELU, tak u partnerů a přístup jednotlivých studentů je individuální. „Od září počítáme s rozvolněním režimu a přijímáním studentů, vše se ale bude odvíjet od epidemiologické situace,“ dodala Nerudová, podle které je cílem se u výměnných programů vrátit se na čísla před krizí v akademickém roce 2021-2022. Možnost zahraničních výjezdů průměrně využije cca 200 studentů MENDELU. Mezi nejoblíbenější země patří Finsko, Portugalsko, Řecko, Španělsko, Slovensko, Rakousko.