Studenti pomáhají zemědělcům

1. 4. 2020
Desítky studentů Mendelovy univerzity v Brně se už zapojili v období koronavirové krize do brigádnické práce v zemědělství a lesnictví. K usměrnění nabídky a poptávky jim pomáhá web agroprace.cz. Mendelova univerzita také spolupracuje s jednotlivými firmami, z nich některé vedou i její absolventi.

Příkladem je farma Bezdínek v Dolní Lutyni na Karvinsku s největším produkčním hydroponickým skleníkem v ČR, kde v normálním režimu pracuje okolo 230 lidí. „Nyní máme zhruba 60 kmenových lidí na OČR, protože se starají o děti, a ty musíme nahradit. Z důvodu rozložení rizika karantény a uzavření skleníků, což by bylo vzhledem k povaze naší výroby likvidační, jsme byli nuceni rozdělit všechny pracovníky do dvou směn, které se vzájemně nepotkávají. Nyní tedy jedeme v nepřetržitém provozu v režimu 2 dny jedna směna, 2 dny druhá směna,“ říká vedoucí provozu Jan Fučík, který je absolventem MENDELU.

Na farmě má i dva studenty prvního ročníku školy. Rostislav Berezjuk studuje na Lesnické a dřevařské fakultě technologii zpracování dřeva a Marie Javorská Hospodářskou politiku a správu na PEF. „Práce tedy s našimi obory příliš nesouvisí, ale aspoň jsme si vyzkoušeli něco nového,“ uvedla Javorská a její kolega doplňuje: „Jestli s námi bude zaměstnavatel spokojen, plánujeme na farmě zůstat alespoň měsíc.“ Pro práci na farmě se Berezjuk rozhodl ve snaze pomoci, trochu se „vyvětrat“ a zároveň si přivydělat ke studiu. Systém dvoudenních směn považuje za ideální, protože se může během volna věnovat distančnímu studiu.

Ve skleníku na zvedací plošině spouští a srovnává jednotlivé rostliny. „Práce není jednotvárná a je poměrně zábavná. Vedení firmy i celý kolektiv je velice příjemný a ochotný k pomoci, vše v klidu vysvětlí a odpoví na každý dotaz. Případným zájemcům o brigádu bych tuto firmu určitě doporučil,“ říká student LDF. Jeho kamarádka Marie Javorská se pro práci v zemědělství rozhodla ve snaze využít čas k smysluplné činnosti. „Pracuji na zvedací plošině, kde mám na starost vyvazování rostlin a odstraňování nepotřebných výhonků rajčete. Práce je moc fajn a rychle ubíhá, ač se to na první pohled nemusí zdát,“ uvedla Javorská.

Podle Fučíka jsou studenti a ostatní brigádníci zařazováni na pozici operátora skleníku, což obnáší veškeré pracovní operace okolo rostlin – vyvazování, sklizeň, řez listů, úprava květů, vyštipování výhonů, svěšování rostlin. „I v normálním režimu máme zde na farmě vysoký hygienický standard – dezinfekce, čisté zóny, zaměstnanci mají každý den čisté pracovní oděvy, každý den pereme všem zaměstnancům oblečení, při práci si pravidelně dezinfikují ruce a pracovní nářadí atd. Nyní v koronavirové krizi máme opatření ještě více zpřísněna,“ uvedl Fučík. Firma pracovníkům měří denně tělesnou teplotu, všichni nosí roušky. „Nikoho kromě zaměstnanců na farmu nepouštíme. Pokud se nám podaří provoz udržet bez uvalení karantény, neočekáváme žádné ztráty na tržbách. Naopak zájem o tuzemskou zeleninu je vzhledem k situaci vysoký,“ dodal Fučík.

Kontakt pro bližší informace: Ing. Jan Fučík, vedoucí provozu, jan.fucik@farmabezdinek.cz, mob. +420 602 356 280, Farma Bezdínek s.r.o.

Více aktualit

Všechny aktuality