Studenti MENDELU získali 4 ocenění na Mobitexu

2. 3. 2020
Více než třetinu ocenění z celkových 11 získali studenti Mendelovy univerzity v Brně na Mezinárodním veletrhu nábytku a interiérového designu – Mobitex, který skončil v pátek v Brně a představil nejnovější trendy v oblasti designu nábytku a interiéru. V sekci Student bylo celkem 95 prací z 9 vysokých a středních škol.

Tématem letošního ročníku byl Experiment. „Toto je téma, které je šité studentům v podstatě na míru, protože jim dává volnou ruku a umožňuje v rámci svého návrhu experimentovat takřka v plném rozsahu. Vždyť kde jinde než ve škole a kdy jindy než ve svém studiu by si mohli tuto možnost „experimentu“ plně vyzkoušet, protože v praxi již na to nebudou mít prostor ani čas,“ uvedl Jaroslav Svoboda z Ústavu nábytku, designu a bydlení LDF.

Studenti na veletrhu prezentovali 34 svých ateliérových prací formou různých nábytkových produktů (pracovní stoly, toaletní stoly, konferenční a noční stolky, sedací a čalouněný nábytek, svítidla a různé bytové doplňky). Odborná i laická veřejnost mohla tyto exponáty obdivovat po celou dobu konání veletrhu.

Cenu Klastru českých nábytkářů získala Dominika Frömmelová. Porotu zaujalo elegantní provedení toaletního stolku se zrcadlem v dekoru americký ořech. Stolek je doplněný led světlem v bílé barvě a zásuvkou pro menší spotřebiče a USB portem pro nabíjení telefonu. Cenu Národního centra nábytkového designu dostala Kristýna Frödová. Její pracovní stůl je specifický svým moderním designem a atypickou konstrukcí. Konstrukce stolu je tvořena z ocelových trubek a masivními deskami z rostlého dřeva.

Porotou zaujal i pracovní stůl Gabriely Fridrichové určený pro generaci milleniálů, kteří pracují především s notebookem a mobilním telefonem. Jednoduchý design stolu autorka umocnila jednoduchým tvaroslovím a použitou kombinací materiálů – dřevo a kov. Další ocenění na veletrhu získala Dominika Sirná za své odpočinkové křeslo, které je zároveň její závěrečnou prací. Zajímavostí je užití netradičního materiálu – dekorakrylu v kombinaci s kovovou konstrukcí a čalouněním, což dává křeslu zcela specifický vzhled.

Součástí doprovodného programu veletrhu bylo i odborné sympozium, na kterém prezentovali studenti ukázky své ateliérové tvorby před odbornou i laickou veřejností. „Během doprovodného programu prezentovali i zástupci různých firem spolupráci s našimi studenty v rámci ateliérové tvorby, kterou si jednotlivé firmy velice pochvalovali,“ dodal Svoboda.

Na snímku je jedna z oceněných studentek Gabriela Fridrichová.