Rektorka předala vědcům ocenění

15. 10. 2019
Celkem 13 vědců a zástupci tří vědeckých institucí převzali dnes v aule Mendelovy univerzity v Brně medaile za mimořádné zásluhy o rozvoj univerzity, vědy a vzdělání. Mezi oceněnými byli například emeritní rektoři Stanislav Procházka a Jaroslav Hlušek nebo jeden z nejvýznamnějších krajinářských architektů Ivar Otruba.

Slavnostní zasedání Vědecké rady Mendelovy univerzity v Brně je jednou z nejvýznamnějších akcí spojených s oslavami sta let od založení školy. Bohatovou historii připomněla ve svém projevu také rektorka Danuše Nerudová, podle které škola letos, více než kdy jindy, vnímá svoje kořeny.
Ve svém projevu dál zmínila význam univerzit ve společnosti, jejichž role je nezastupitelná. Jedním z jejich úkolů je přitom vychovávat studenty ke kritickému myšlení. Podle rektorky jsou přitom v současné době demokratické ideály v ohrožení. „Na politickou scénu vstoupil populismus, lež, nenávist a sobectví,“ uvedla Nerudová.

Stoletá univerzita se podle ní nejvíce podobá vzrostlému stromu. „Pokud se o něj pečuje, přináší užitek a plody celé společnosti,“ uvedla Nerudová. Medaile, které dnes společně s dalšími zástupci vedení univerzity předávala, jsou podle ní vyjádřením úcty a respektu k mimořádné práci oceněných.

Kromě 13 akademiků nebo jejich rodinných příslušníků převzali dnes medaile také zástupci České zemědělské univerzity v Praze, thajské Kasetsart University a Zemědělské univerzity v Krakově. Zástupci univerzit a akademici, kteří se dnešní slavnosti z různých důvodů nemohli zúčastnit, dostanou medaili osobně.