Čeští studenti musí opustit koleje, část ale může zůstat

13. 10. 2020
Na základě mimořádného opatření vlády s platností od 14.10.2020 je zakázána osobní přítomnost studentů, kteří mají trvalý pobyt na území České republiky, na vysokoškolských kolejích. Je jisté, že studentům, kterým nadále poběží ubytovací smlouva na kolejích, bude poskytnuta sleva na kolejném. Část studentů Mendelovy univerzity v Brně, kteří jsou aktuálně ještě na kolejích, nebude ale muset jejich areál opustit. Rektorku MENDELU Danuši Nerudovou o tom informoval ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.

„Ministr mi slíbil, že v průběhu dne dostaneme výklad, nebo nové nařízení, podle kterého budeme moci dávat výjimky. Opatření vlády proti dalšímu šíření koronaviru chápeme a plně respektujeme, nemohu ale vyhodit studenty na dlažbu,“ uvedla Nerudová.

Podle ní v každém případě na kolejích MENDELU mohou zůstat studenti, kteří jsou aktuálně v karanténě, nebo je v karanténě jejich rodina. Výjimka se bude vztahovat i na studenty, kteří se bojí, že by mohli ohrozit svoje staré rodiče.

Koleje MENDELU mají kapacitu kolem 3300 lůžek. Aktuálně je v nich ubytováno cca 2300 studentů, z toho kolem tisícovky zahraničních, na které se nové nařízení vlády nevztahuje. Na kolejích platí přísný režim, studenti musí nosit roušky, udržovat rozestupy, omezeno je shromažďování.

Ti, kteří mají zájem od ubytovací smlouvy odstoupit, mají možnost tak učinit k dnešnímu dni bez sankcí a bez dodržení výpovědní lhůty. Studentům, kteří jsou již ve výpovědní lhůtě, bude lhůta ukončena k dnešnímu dni.

Sledujte prosím svoji mailovou schránku a webové stránky SKM.