Ústav chemie a biochemie vyráběl dezinfekci i obličejové štíty

4. 5. 2020
Celkem 91 sad dílů pro výrobu obličejových štítů a 300 litrů dezinfekce zajistili naši vědci na Ústavu chemie a biochemie. Tisk obličejových štítů probíhal v rámci akce 3D tiskem proti COVID19. Šlo o rychlou reakci na poptávku, než se rozjela výroba pomocí vstřikolisu, který je schopen tyto štíty vyrobit mnohem rychleji, tisk probíhal od 26. 3. do 9. 4. "Zapojilli jsme naše dvě tiskárny, které tiskly 2 týdny nonstop jen tyto pomůcky, ty se následně hygienicky zkompletovaly a distribuovaly prostřednictvím FabLabu Brno. Všechny díly na výrobu štítů jsme darovali," uvedl Jan Zítka z Ústavu chemie a biochemie. Štíty používají pracovníci v tzv. první linii, tedy doktoři, sestřičky, pečovatelky apod.

Na univerzitě vyrobená dezinfekce sloužila pro potřeby Ústavu chemie a biochemie, část dostalo také Oddělení správy a údržby pro potřeby univerzity, s nápadem přišel prorektor Vojtěch Adam. „Složení dezinfekce je ethanol 96%, peroxid vodíku 3%, glycerol 99% a destilovaná voda. Na jeden litr dezinfekce vychází suroviny v poměru 830 ml ethanolu, 42 ml peroxidu, 15 ml glycerolu a 113 ml destilované vody. Naše výroba je bohužel limitována dodávkami ethanolu, na nějž se vztahují legislativní omezení odebíraného množství,“ vedl Petr Čapek z Ústavu chemie a biochemie.

Díl obličejového štítu

Sada dílů na obličejový štít

3D tisk