Nerudová se stala členkou expertního týmu

14. 4. 2020
Rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová se stala členkou poradního orgánu expertů, který bude vládě radit, jak podpořit hospodářství v době koronavirové krize. Skupina expertů začala pracovat ve středu v rámci Ústředního krizového štábu (ÚKŠ). Hlavou dvanáctičlenného týmu je ekonom Jan Švejnar.

„Expertní tým by se měl zamyslet nad dlouhodobými opatřeními. Měl by také doporučit vládě, jak postupovat s ohledem na to, jaká opatření přijímají státy kolem nás, například Německo,“ uvedl po jednání krizového štábu jeho předseda a ministr vnitra Jan Hamáček.

Podle rektorky Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudové bude mít současná krize velký dopad na zaměstnanost. Nejohroženějšími segmenty jsou aktuálně odvětví, která byla z důvodu nouzového stavu umrtvena. „Pohostinství, automobilový průmysl, služby, cestovní ruch a podobně jsou segmenty, které jsou a budou velmi postižené. Zároveň není možné si myslet, že po uvolnění restriktivních opatření se tato odvětví naráz dostanou na běžný provoz. My se nyní zaměřujeme aktuálně na věci, které musejí být přijímány v relativně krátké době,“ uvedla Nerudová.

Kromě rektorky MENDELU Danuše Nerudové je v expertní skupiny například bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ekonom ČSOB Tomáš Sedláček, Michal Mejstřík z Institutu ekonomických studií UK nebo ekonom České spořitelny Petr Zahradník a Filip Matějka z CERGE-EI.

Podle Nerudové bude muset nyní stát hledat rezervy a škrtat v provozních výdajích. „Krize je obrovskou příležitostí k tomu, aby celá řada agend byla digitalizována a aby skutečně poklesly provozní výdaje. Ano, krize na druhé straně je také příležitostí k tomu, aby došlo k zásadní změně daňového systému, a to k jeho modernizaci. Nutně to neznamená vyšší daně, já hovořím především o změně daňové struktury, ale je nutno říci, že zdanění práce je skutečně příliš vysoké a že je potřeba se zamyslet nad tím, zda by neměl být zdaněn více kapitál, který plyne fyzickým osobám, nebo zda by neměl být více zdaněn majetek,“ uvedla Nerudová v Partii televize Prima vysílané o Velikonocích.