Teploty pod bodem mrazu ničí práci sadařů

23. 3. 2020 -

"Po dvou příznivých letech pro pěstování teplomilných peckovin nastalo opět období, kdy jsou raně kvetoucí ovocné dřeviny ohroženy. Hlavním problémem letošního jara je nebývale teplá zima, která urychlila nástup rašení a kvetení.

Tato situace zapříčinila, že mandloně, meruňky a broskvoně vykvetly ještě dříve, než když vykvétají v tzv. „standardních" raných termínech. V závislosti na průběhu zimy meruňky obvykle vykvétají přibližně v intervalu od 23. března do 20. dubna. Vlivem extrémně teplé zimy je rozdíl oproti doposud zaznamenaným raným termínům kvetení 11 dní (oproti ranému roku 2019), což je velmi mnoho. I velmi pozdně kvetoucí odrůdy vykvetly nebo vykvetou za této nepříznivé situace v tomto týdnu.

Druhým problémem je taktéž poměrně brzký výstup z dormance tedy z období klidu. V letošní zimě totiž standardní odrůdy meruněk postupně vystupovaly z dormance od 30. 12. 2019 (odrůda Wondercot), 3. ledna 2020 následovaly odrůdy Leskora, Goldrich a Leala. Odrůda Velkopavlovická vystoupila z dormance 17.1. V tomto termínu byly vystoupeny již také mnohé asijské slivoně a plumcoty.

Pravdou je, že k významnému poškození raně kvetoucích odrůd došlo již 15. března, kdy teploty klesly na mnohých místech pod -3,0 °C. Tento týden a prognózované teploty pod bodem mrazu smutné dílo přírody jen dokončí."

Autorem komentáře je Ing. Tomáš Nečas, Ph.D., Ústav ovocnictví (ZF) Mendelovy univerzity v Brně, tomas.necas@mendelu.cz, tel.: 776 024 434


Studuj MENDELU

Aktuálně k COVID-19

COVID-19: pomáháme