Vánočním stromem pro Brno bude letos jedle

19. 11. 2019
Vánočním stromem pro Brno bude letos jedle bělokorá. Městu ji daruje stejně jako v minulých letech Školní lesní podnik Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. Na cestu na brněnské náměstí Svobody se strom vydá v sobotu 23. listopadu z Bílovic nad Svitavou. Jedná se v pořadí už o 30. vánoční strom z univerzitních lesů. Jedle je vysoká 13 metrů a stará přibližně čtvrtstoletí.

„Jedle je vizuálně ve skvělé kondici, což svědčí o vhodném výběru lokality, kde byla vysazena a vyrostla. Ke stoleté tradici darování vánočního stromu městu Brno se plně hlásíme. Je to pro nás mimo jiné vysvědčení kvalitní práce našich lesníků,“ uvedl Lumír Dobrovolný ze školního lesního podniku Mendelovy univerzity v Brně.

Trasa určená pro převoz stromu začne tradičně u bílovické myslivny v sobotu dopoledne. Program začíná v 10:00 hodin. Strom převeze koňský povoz lesem nad Klajdovkou přes Líšeň a Židenicie, kde jsou naplánované další akce. Na brněnské náměstí Svobody jedle doputuje v 16:45 hodin.

Tradici vánočního stromu v centru města založil spisovatel Rudolf Těsnohlídek, který 22. prosince 1919 spolu s kolegy našel při procházce v lese u Bílovic nad Svitavou odložené batole. Těsnohlídek pak dal podnět k založení dětského domova Dagmar, který se stará o opuštěné děti. Pod vánočním stromem bývala kasička, do níž mohli lidé dávat finanční dary na stavbu tohoto zařízení.

ŠLP daruje městu Brnu prostřednictvím Červeného kříže vánoční strom pravidelně. „Letošní rok je v mnoha ohledem výjimečný. Slavíme sté výročí od nalezení Lidušky v bílovickém lese. Zároveň půjde o 95. výročí prvního vánočního stromu republiky na náměstí Svobody a 90. výročí od zahájení provozu dětského domova Dagmar. Mendelova univerzita v Brně, z jejichž lesů strom pochází, slaví 100 let,“ uvedl Dobrovolný.

Kontakt pro bližší informace: Ing. Lumír Dobrovolný, Ph.D., Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně, tel.: +420 731 623 185, lumir.dobrovolny@slpkrtiny.cz