Plaga: Kamenné univerzity si udržely kvalitu

15. 6. 2019
Vrchol rozvoje soukromých vysokých škol má Česká republika už za sebou a jejich počet se v posledních letech snížil. Ve společnosti už není takový tlak na masifikaci vysokého školství, jako tomu bylo v letech 2009 nebo 2010, což podle ministra školství Roberta Plagy nebyl šťastný krok. Naopak podle něj v minulosti svým způsobem docházelo k devalvaci vysokoškolských titulů. „Jsem rád, že kamenné univerzity si kvalitu udržely a ten tlak ustal," uvedl dnes na Srazu století k stému výročí založení Mendelovy univerzity v Brně ministr. Plaga školu navštívil ve dvojroli ministra a zároveň absolventa.

Stát dává podle ministra do systému vysokého školství poměrně významné prostředky. „Protože už není tlak na školy na zvyšování počtu studentů, mají možnost se soustředit více na kvalitu,“ myslí si ministr.

Resort je podle něj primárně tím, kdo systémově zabezpečuje dostatek peněz do systému. „Druhá role je říct si, jakou veřejnou službu by vysoké školy měly poskytnout, při zachování své autonomie. Jsem rád, že se nám to daří, zaměřit se na celospolečenské potřeby, jako jsou pedagogické fakulty nebo lékařské fakulty a zároveň zvedáme objem prostředků do celého systému. V rámci hodnocení vědeckovýzkumné činnosti ministerstvo přináší to, co tu v minulosti chybělo, a to je systém práce s lidskými zdroji,“ uvedl Plaga.

Bohatství univerzit je podle ministra v lidských zdrojích, ne v materiálním vybavení. „Proto budeme po univerzitách chtít, aby měly jasnou strategii rozvoje lidských zdrojů, aby měly programy podpory doktorských studentů, aby mohly plně využít naplno těch materiálních zdrojů, tedy přístrojů a technologií, které jsme z evropských zdrojů pořídili,“ uvedl Plaga.

Podle něj nevadí, když absolventi českých škol chodí na zkušenou do zahraničí. „Důležité je, aby se vraceli zpátky. A aby naše doktorské studium bylo lákavé také pro studenty ze zahraničí. Abychom nebyli zapouzdření, ale naopak zajímaví pro zahraniční vědce,“ uvedl Plaga, který se dnes vrátil, na svou alma mater.

„Návrat sem je jednoznačně příjemný. Tempo a prostředí v Praze je hodně dynamické a průměrná doba životnosti ministra školství je asi čtrnáct měsíců, takže je příjemné se vrátit na místa, kde jsem působil a mezi známé lidi,“ dodala Plaga a zároveň zmínil, že až jednou skončí jako ministr, tak by se rád na MENDELU zase vrátil.

Foto: AVC MENDELU

Na snímku ministr Plaga s rektorkou MENDELU Danuší Nerudovou.