Vinaři z Žabčic získali dvě medaile

20. 5. 2019
Školní zemědělský podnik Žabčice vybojoval dvě zlaté medaile na letošních Valtických vinných trzích. Na tomto Wimbledonu mezi vinařskými soutěžemi podnik slavil úspěch s oběma vzorky, které do soutěže přihlásil, tedy Pálavou a Rulandským šedým. V obou případech jde o ročník 2017.

„Valtických vinných trhů se účastníme historicky od 80. let minulého století. Medailově nejúspěšnější období byl pro nás přelom tisíciletí. Oba vzorky, kterými jsme letos soutěž obeslali, jsou polosladké, zbytkový cukr na úrovni kolem 26 gramů na litr. Mile nás překvapilo, že oba získaly zlaté medaile,“ uvedl ředitel žabčického statku Radomil Měřínský.

Hrozny pro obě vína jsou z vinic v Žabčicích z ročníku, který byl velmi kvalitní. „Hrozny v závěru vegetace po lehkém napadení ušlechtilou formou plísně šedé tvořily cibéby  a  velmi se tím zvyšovala cukernatost vylisovaných moštů. Zbytkový cukr je logickým výsledkem použití vysoce kvalitní suroviny,“ uvedl Měřínský s tím, že obě vína a zejména Rulandské šedé vynikají  silnou odrůdovou primární aromatikou, mají vysoký extrakt a působí mohutným dojmem.

Účast a případný úspěch na tradiční soutěži ve Valticích je podle Měřínského kromě reprezentace univerzity také věcí profesní prestiže a srovnáním se silnou a četnou konkurencí. ŠZP Žabčice má cca 150 ha vinic, část je v Žabčicích a část v Lednici na Moravě, každá z lokalit má svoje přednosti. „V posledních 15 letech jsme vinice dost obnovovali a zejména v Lednici jsme docílili výrazné a důležité změny. Většina výsadeb v Lednici je na univerzitní půdě,“ uvedl Měřínský s tím, že nejúspěšnějšími odrůdami zemědělského podniku jsou historicky Rulandské šedé, Pálava a Tramín, z Lednice pak Rulandské modré. Obě aktuálně oceněná vína budou k dostání v Akademické vinotéce na Zemědělské 5.

Vítěze v jednotlivých kategoriích vybírala ve Valticích  komise sommeliérů ze 770 vín od 125 vinařů z Moravy, Čech, Slovenska, Rakouska, ale i Chile a Austrálie. Šampiony 52. ročníku Valtických vinných trhů se stala vína vinařství Mikrosvín Mikulov a Moravíno. První z firem zabodovala mezi bílými víny Ryzlinkem vlašským, Březí, Liščí vrch, výběr z hroznů 2017, Moravíno získalo šampiona za Grand cuvée, pozdní sběr 2017. Celostátní výstavu vín s mezinárodní účastí pořádají Valtické vinné trhy ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích a pod patronátem Národního vinařského centra, které dohlíží na objektivitu soutěže.

Na snímku: Radomil Měřínský (vlevo) a sklepmistr Pavel Petříček.