Vědci MENDELU šlechtí odolnější odrůdy meruněk

17. 7. 2018
Vědci ze Zahradnické fakulty v Lednici se snaží o vyšlechtění nových odrůd meruněk, které budou chutné, ale i odolnější vůči nemocem a výkyvům teplot.

Šlechtění se v Lednici věnují už přes třicet let, za tu dobu prošlo rukama vědeckých pracovníků 1200 vyšlechtěných hybridů. Jen šestnáct z nich ale splňovalo zákonné podmínky pro zapsání do Státní odrůdové knihy. Poslední oficiální registrovaná odrůda, která byla vyšlechtěna v Lednici, přibyla do knihy loni v zimě. Letos se k šestnácti stávajícím přidá nová odrůda Sophinka.

Ideální odrůda meruňky se vyznačuje velkým plodem, červenou barvou a výbornou chutí. Výhodu pro vědce z Lednice při šlechtění představuje velký počet odrůd na jednom místě, křížení je tak jednodušší. Přibližně na třech hektarech sadů se nachází přes 1500 meruňkových stromů. „Jedná se o genofondovou kolekci odrůd meruněk, kde je zahrnuto cca přes 300 odrůd z celého světového sortimentu, v podstatě každých pět stromů je jiná odrůda,“ vysvětlil Tomáš Nečas, kurátor kolekce meruněk z Mendelovy univerzity.

Na reportáž v Událostech v regionech ČT se můžete podívat zde.