Zvýšení úrokové sazby je zanedbatelné

6. 2. 2020
Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 2,25 procenta. Koruna v reakci na rozhodnutí ČNB okamžitě prolomila hranici 25 CZK/EUR a dostala se na zhruba sedmileté maximum. Téma komentuje prof. Lubor Lacina z Ústavu financí PEF Mendelovy univerzity v Brně.

„Zvýšení sazby o 0,25% je zcela zanedbatelné. Jedná se spíše o signál než o snahu ovlivnit reálný vývoj ekonomiky. Na ceny stále působí tlak na trhu práce a růst nominálních mezd v předchozích letech. Na druhou stranu existuje obava z ekonomické recese v Číně a jejím dopadu na globální dodavatelské řetězce a ekonomiku. Protichůdně pak bude působit pokles cen ropy. Postupné zvyšování úrokové sazby by mohlo vytvořit prostor pro razantnější uvolnění měnové politiky v případě negativního vývoje ekonomiky v budoucnu. Posilování koruny je spíše návrat k normálu postupného posilování české měny.“

Kontakt pro bližší informace: Prof. Ing. Lubor Lacina, Ph.D., lubor.lacina@mendelu.cz; tel.: 608 483 615, Ústav financí (PEF). Zakladatel a ředitel think tanku Mendelova evropského centra (mec.mendelu.cz)

Ilustrační foto: Pixabay

Více aktualit

Všechny aktuality