Za dva roky bude kulaté výročí Mendela, akce chystá i naše škola

6. 1. 2020
Za dva roky uplyne 200 let od narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Zástupci Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina, města Brna a Jihomoravského kraje dnes podepsali memorandum o spolupráci. Na oslavách výročí se bude aktivně podílet i Mendelova univerzita v Brně.

„Postava Gregora Johanna Mendela je stále známější v zahraničí, než u nás doma. Kulaté výročí jeho narození, které oslavíme za dva roky, je vhodnou příležitostí, jak to změnit. Naše univerzita hrdě nese jméno zakladatele genetiky ve svém názvu. V jubilejním roce chystáme řadu odborných a společenských, mimo jiné přednášky se zajímavými vědci,“ uvedla rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

Augustiánské opatství na Starém Brně, kde Mendel žil a pracoval, se v posledních letech stále více otevírá veřejnosti. Do Brna se před lety vrátil i Mendelův rukopis první přednášky. Ten bude k vidění i ve výročním roce. „Ukážeme jej 18.7., kdy se Mendel narodil, 15.8. na starobrněnskou pouť a 28.10. v den výročí vzniku Československého státu,“ uvedl ekonom opatství Jan Emil Biernat. Podle něj je snahou opatství, aby byl za dva roky Mendel v České republice stejně známý, jako je dnes v zahraničí. Tomu by pomohlo i zapsání jeho rukopisu na seznam světového dědictví UNESCO, o což opatství usiluje.

Akce spojené s kulatým výročí od narození slavného genetika podporuje město Brno i Jihomoravský kraj. Podle krajského hejtmana Bohumila Šimka je Jihomoravský kraj regionem výzkumu a inovací. „Věřím, že akce, které proběhnou, budou stát za to,“ uvedl směrem k roku 2022 Šimek.