Vítězný snímek Agrofilmu natočil absolvent MENDELU

22. 10. 2018
Nadčasový film s názvem Zdravější krajina vyhrál slovenský Agrofilm. Na jeho vzniku se podíleli i odborníci z Mendelovy univerzity v Brně. Režisérem filmu je absolvent školy Ivan Stříteský, na pořadu spolupracoval jako poradce také Petr Marada, který se specializuje na ochranu přírody a krajiny a péči o půdu.

„Film je nadčasový. Cílem dokumentu bylo přiblížit široké veřejnosti potřebné aktivity zemědělců v oblasti péče a ochrany životního prostředí a tím popularizovat velmi významný a perspektivní obor, kterým zemědělství bezesporu je,“ uvedl Marada, který v dokumentu vyzdvihuje zemědělskou praxi, která pomáhá adaptovat zemědělskou krajinu na klimatickou změnu, chrání půdu před degradací a obnovuje biodiverzitu. Jako příklad slouží demonstrační ekofarma v poškozené agrární krajině jižní Moravy.

Podle režiséra dokumentu Ivana Stříteského, který Agrofilm vyhrál i loni, má Zdravější krajina za sebou už řadu pozitivních reakcí. „Po České televizi dokument uvede i slovenská televize a rozhlas,“ uvedl Stříteský.

Agrofilm je prestižní přehlídkou v oboru. Letos do ní tvůrci přihlásili 91 filmů, z nichž 30 postoupilo do hlavní soutěže. Vítězný dokument lze shlédnout zde: