Vědci testují obojky pro býky, zlepší to ekonomiku chovu

21. 7. 2020
Nejen krávy, ale také býci v českých stájích by mohli mít v budoucnu chytré obojky a čipy, které sbírají data. Farmář díky nim v předstihu pozná, kdy se blíží nějaké zdravotní komplikace, a může tak včas zasáhnout. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně nyní nápad testují na jedné ze soukromých farem.

Zemědělci jsou zatím k tomuto druhu smart farmingu spíše skeptičtí. Podobné obojky se využívají zejména u dojnic, protože zemědělci si lépe dovedou představit finanční ztrátu, když nemocná kráva nedojí, navíc je systém plně kompatibilní s dojírnou a pomáhá při detekci říje.

„Spousta lidí z praxe si neuvědomuje, že býk, který roste přírůstkem ke dvěma kilogramům denně, je stejně užitkově na výši jako vysokoužitková kráva. Je tedy nutné věnovat péči právě i býkům,“ uvedl proděkan Agronomické fakulty Daniel Falta.

Senzor na obojku snímá některé životní funkce zvířete, jako je například přežvykování, doba žraní a pohybová aktivita. Pokud se tele začne chovat neobvykle a data z obojku se odchýlí od normálu, tak to většinou znamená, že se blíží nějaké zdravotní komplikace. Farmář tak díky monitorovacímu systému může zareagovat s předstihem a zvíře může začít léčit dříve nebo podat vitamíny, než nemoc naplno propukne.

„Cena chytrého systému, který může farmář použít, začíná na ceně okolo 30 euro. Farmáři se to doopravdy vyplatí, protože když se má zvíře dobře, tak i výsledný produkt, v tomto případě maso, vzniká za nejlepších podmínek,“ uvedl Falta. V České republice farmáři ke konci loňského roku chovali 1,4 milionu kusů skotu. Počet býků z toho počtu činil 291.450 kusů.

Kontakt pro bližší informace: Ing. Daniel Falta, Ph.D., proděkan Agronomické fakulty MENDELU, daniel.falta@mendelu.cz, +420 727 908 755

Více aktualit

Všechny aktuality