Vědci poměřili síly na Science slamu

6. 3. 2019
Tři vědci Mendelovy univerzity v Brně poprvé poměřili síly se svými protějšky z Masarykovy univerzity v Science slamu. Cílem akce je popularizovat vědu, každý ze soutěžících měl osm minut na to, aby publiku v brněnském Sono centru zábavnou formou vysvětlil, čím se ve své práci zabývá. Příznivce vědy nejvíce oslovil fyzik Tomáš Tyc, pro kterého hlasovalo nejvíce lidí. Vědec z Masarykovy univerzity prezentoval zábavnou formou optické jevy, zmínil i neviditelný plášť.

„Dnes to pro mě bylo dost nové. Když děláme fyzikální show, tak jdu od jednoho pokusu ke druhému a mám už představu, co chci říkat. Dnes to bylo méně pokusů a víc povídání a bál jsem se, jestli mi něco nevypadne,“ uvedl Tyc, který přiznal, že na publikum je už poměrně zvyklý. Vědu popularizuje dlouhodobě, například jeho přednášky na brněnské hvězdárně byly vyprodané.

MENDELU na souboji stoletých univerzity reprezentovali prorektor a chemik Vojtěch Adam, který se zaměřuje na boj s rakovinou, dendrochronolog Michal Rybníček a specialista na mastitidu krav Petr Sláma (na snímku). Na pódium v brněnském Sono centru se dostala kráva Julča, která je maskotem Agronomické fakulty, Michal Rybníček přinesl motorovou pilu, pivo nebo vzorky nejstarší dendrochronologicky datované studny na světě.

„Cítím se unaveně, ale užil jsem si to. Science slam mne donutil vystoupit z mé komfortní zóny, člověk nestojí v Sonu každý den. Musel jsem se naučit říkat věci, které běžně říkám úplně jinak,“ komentoval akci prorektor pro tvůrčí činnost MENDELU Vojtěch Adam. Science slam přirovnal ke své prezentaci na prestižní projekt ERC, který zatím z MENDELU získal jako jediný. V obou případech jde podle Adama o one man show, která musí publikum zaujmout. Tým kolem Science slamu ho navíc naučil nad prezentací vědy přemýšlet úplně jinak.

Podle rektorky Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudové byl Science slam jedinečnou příležitostí, jak ocenit práci a výzkum vědců a ukázat na konkrétních příkladech, čemu se na akademické půdě vlastně věnují. „Cílem univerzit není jen vzdělávat a bádat, ale popularizovat vědu,“ uvedla Nerudová s tím, že v podobných projektech jsou vědci MUNI matadory a MENDELU „zelenáči“. Připomněla také, že stoleté výročí obou univerzit je přiměje více spolupracovat. Soutěžní podobu spolupráce podpořil i rektor MUNI Mikuláš Bek a zmínil podzimní hokejový zápas obou univerzit, který se chystá.

Záznam z celého večera najdete zde.

Více aktualit

Všechny aktuality