Vánoční strom se vydal na cestu do Brna

21. 11. 2020
Vánoční strom pro Brno, který každoročně věnuje městu MENDELU, se vydal dnes v odpoledních hodinách z Bílovic nad Svitavou do jihomoravské metropole. Akce se odehrála oproti jiným rokům prakticky bez publika a vnějších okázalostí. Letos bude náměstí Svobody zdobit jedle stará čtvrtstoletí.

„Letošní Vánoce budou jiné než v minulých letech, bez okázalostí, dost možná i bez trochu zbytečné nákupní horečky. I proto musíme zachovat to dobré a myslet na tradice. Tím se ještě více vrátíme k původnímu poslání a podstatě některých věcí, mezi které patří i vánoční strom pro Brno. Je nám ctí, že už po jednatřicáté bude z univerzitních lesů. Věřím, že v obtížné době pro nás všechny, potěší občany Brna na duši,“ uvedla Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity v Brně.

Také podle primátorky Brna Markéty Vaňkové, budou letošní Vánoce jiné a přináší možnost si připomenout to nejdůležitější, tedy pomoc bližním a potřebným. Strom na náměstí Svobody bude podle ní trochu osamocený, bez množství stánků okolo. Přesto primátorka věří, že přiláká „spoustu vnímavých lidí, kteří budou chtít vyjádřit svou sounáležitost s ostatními.“ Uvedla to na dnešním slavnostním předání stromu v Bílovicích nad Svitavou.

Tradici vánočního stromu v centru města založil spisovatel Rudolf Těsnohlídek, který 22. prosince 1919 spolu s kolegy našel při procházce v lese u Bílovic nad Svitavou odložené batole. Těsnohlídek pak dal podnět k založení dětského domova Dagmar, který se stará o opuštěné děti. Pod vánočním stromem bývala kasička, do níž mohli lidé dávat finanční dary na stavbu tohoto zařízení. ŠLP Křtiny daruje městu Brnu prostřednictvím Červeného kříže vánoční strom pravidelně. Letos je to už po jednatřicáté.

Foto: Kateřina Červíková

 

Více aktualit

Všechny aktuality