V rámci oslav 105. výročí univerzity předal rektor celkem 18 ocenění

20. 9. 2024
Mendelova univerzita v rámci oslav 105. výročí od svého založení udělila kromě tradičních Cen rektora za významné a mimořádné výsledky i medaile za mimořádné zásluhy o rozvoj univerzity, vědy a vzdělání. Předání všech ocenění proběhlo v rámci slavnostní vědecké rady. Cenu rektora letos obdrželo sedm laureátek a laureátů, medailí za mimořádné zásluhy předal rektor univerzity celkem jedenáct.

„V letošním roce slavíme významné výročí 105 let od založení Mendelovy univerzity v Brně, která více než století přispívá ke vzdělávání a vědeckému rozvoji nejen v zemědělství a lesnictví, ale i v mnoha dalších oborech. Stejně jako v předchozích letech, jsme i letos ocenili naše studenty a akademické pracovníky za jejich přínos vědě, pedagogickou činnost, sportovní výkony, nebo přínos pro společnost v příslušných kategoriích. Vždy je velmi obtížné vybrat jednoho kandidáta, přesto se mezi navrženými najdou tací, kteří ve své činnosti vynikají a ocenění si právem zaslouží. U příležitosti oslav jsme v letošním roce udělili rovněž pamětní medaile laureátům navrženým vedením fakult, což je symbolickým vyjádřením vděčnosti za jejich dlouholetý přínos k vědecké a pedagogické činnosti,“ uvedl rektor Mendelovy univerzity v Brně Jan Mareš.

Ceny rektora Mendelovy univerzity v Brně jsou udělovány za významné a mimořádné výsledky nebo přínos studentů a zaměstnanců univerzity v oblasti vědy, vzdělávání, sportu, umění a za zásluhy o rozvoj občanské společnosti. Návrhy na ocenění předkládá děkan nebo ředitel vysokoškolského ústavu a předseda akademického senátu na základě návrhů jeho jednotlivých členů. O udělení ceny rozhoduje rektor. Každý z oceněných získává diplom, medaili Mendelovy univerzity v Brně a finanční odměnu.

„Velice si tohoto ocenění vážím a znamená pro mne nečekané a překrásné završení mé profesionální cesty. Děkuji rovněž mým skvělým kolegům, u kterých nalézám ve své práci vždy spolehlivou oporu. Významnou motivací pro mou pedagogickou činnost jsou zejména reakce studentů, a to jak vstřícnost a porozumění, tak i vyřčené výhrady a kritické připomínky,“ uvedla Ludmila Kunderová z Ústavu informatiky PEF MENDELU, která Cenu rektora převzala za svůj dlouholetý přínos v oblasti informatiky.

Petr Zálešák z Ústavu aplikované a krajinné ekologie AF MENDELU ocenění dostal za vítězství v mezinárodní geografické soutěži. „Ocenění pro mě znamená uznání mé práce a závazek do budoucna. Je to také motivace k dalšímu profesnímu rozvoji. V mé práci mě především motivuje možnost neustálého seberozvoje, profesního růstu a hledání inovativních řešení. Jsem pevně přesvědčen o smysluplnosti své činnosti, což mě neustále podněcuje k dosahování ambicióznějších cílů,“ uvedl.

Jana Čechová, proděkanka Zahradnické fakulty, Cenu rektora převzala za organizaci pomoci ukrajinským uprchlíkům. „Je to pro mne oceněním práce celého kolektivu pracovníků a studentů fakulty. Zahájení naší společné činnosti inicioval konflikt na Ukrajině a péče o uprchlíky, zejména o více než 20 dětí. U těchto dětí se nám podařilo díky aktivní spolupráci se Základní školou Lednice je již v květnu zapojit do adaptačního programu školní docházky. Intenzivní spolupráce s Oblastní charitou Břeclav se postupem času rozrostla v aktivní zapojení fakulty do charitativních akcí, jako jsou například Adventní inspirace a Koláč pro hospic. Pokud se nebudeme zajímat a starat o ty, co to potřebují – děti, seniory, nemocné, hendikepované, lidi v tísni, a tento přístup nebudeme učit mladší generace, naše děti, nebude se zajímat nikdo o nás samotné, až to budeme potřebovat. Budu ráda, když práce našeho kolektivu bude inspirací pro další kolegy, každý, kdo chce, může pomáhat,“ popsala.

„Velmi si cením uděleného ocenění, které pro mě představuje nejen osobní poctu, ale především uznání za společné úsilí celého týmu na ústavu Mendeleum. Tento úspěch je výsledkem dlouhodobé spolupráce, odbornosti a nasazení všech kolegů, bez nichž by tohoto úspěchu nebylo možné dosáhnout. Ocenění vnímám jako potvrzení naší společné snahy o excelenci ve vědeckém výzkumu a jako motivaci k dalšímu rozvoji a inovacím v naší práci,“ uvedl Milan Špetík, který Cenu rektora dostal mimořádné výsledky své vědecké práce.

Medaile za mimořádné zásluhy o rozvoj univerzity, vědy a vzdělání dostala řada zaměstnanců a jedna zaměstnankyně za dlouhodobý přínos o rozvoj fakulty, na které působí. Mezi oceněnými je in memoriam i emeritní prorektor Vojtěch Adam, který svou průkopnickou prací v oblasti biotechnologií významně pozvedl prestiž Mendelovy univerzity na mezinárodní scéně. Cenu převzala jeho manželka Pavlína Adam, která také na univerzitě působí. Medaili obdržela i Nicol Adamcová, velvyslankyně České republiky v Keni, za mimořádný přínos v rozvoji spolupráce mezi Mendelovou univerzitou a mezinárodními institucemi.

Laureáti a laureátky Cen rektora 2024

Oblast přírodních a technických věd – cena za dlouhodobé a/nebo mimořádné výsledky tvůrčí práce
Radomír Ulrich, Ústav techniky LDF:
Letos slaví 90. narozeniny, na fakultě nepřetržitě působí už 53 let. Jeho vědeckovýzkumná činnost přinesla celou řadu publikací, patentů i užitných vzorů, vždy s důrazem na praktické uplatnění v lesnické praxi. Kromě pedagogické práce a vedení studentů je znám svou angažovaností v mezinárodních institucích, jako je ISO (International Organization for Standardization – Stockholm). Velkou měrou také přispěl k ocenění pracoviště v projektu Vizionáři 2022 a 2023.

Oblast přírodních a technických věd – cena za mimořádné výsledky tvůrčí práce mladých do 35 let
Milan Špetík, Mendeleum – ústav genetiky ZF:
Od počátku doktorského studia je aktivním členem mezinárodního výzkumného týmu, v rámci kterého se věnoval aplikovanému i základnímu výzkumu v oborech fytopatologie a mykologie. Během studia sám publikoval nebo se podílel na 24 publikacích zařazených v databázi Web of Science s citačním ohlasem 472. Dosáhl hodnoty H-indexu 9 a pravidelně publikuje v renomovaných Q1 časopisech. Je autorem nebo spoluautorem jednoho patentu a dvou užitných vzorů. V rámci doktorského studia byl paralelně zapojen do devíti výzkumných projektů. V roce 2019 získal v rámci mezinárodní studentské konference v Srbsku ocenění za nejlepší prezentaci. V roce 2022 absolvoval pětiměsíční stáž na prestižní výzkumné instituci Westerdijk Fungal Biodiversity Institute v Nizozemsku.

Cena pro vynikající studenty magisterského studia
Petr Zálešák, Ústav aplikované krajinné ekologie AF:
Zvítězil v prestižní geografické soutěži ArcGIS StoryMaps Competition 2023, stal se jediným evropským vítězem. Porota ocenila zejména originalitu a zpracování tématu, jeho StoryMap se věnuje větrné erozi, její predikci a ochraně půdy. Inspiraci čerpal z přírody, konkrétně z včelích pláství, což se odrazilo v motivu hexagonu v jeho práci. Výzkum aplikoval na oblast u Hodonína známou dřívějším výskytem tornád. Za svůj úspěch obdržel ocenění Special Achievement in GIS na konferenci Esri User Conference 2024 v San Diegu.

Cena pro vynikající studenty doktorského studia
Veronika Berková, Ústav ovocnictví ZF:
Za tři roky doktorského studia se stala autorkou a spoluautorkou osmi vědeckých publikací v impaktovaných časopisech v Q1, které za velmi krátkou dobu získaly více než 90 citací, včetně ohlasů z renomovaných vědeckých časopisů. Během let 2022-2023 se jedná o 5 publikací, mezi nimi je i práce zabývající se kadmiem, které patří k jedné z nejtoxičtějších látek znečišťující životní prostředí. Další její práce se zaměřuje na využití kyseliny salicylové a její vliv na výnosy hrášku zasazeného v podmínkách globálního oteplování. V průběhu studia se zapojila do řešení řady významných projektů, včetně mezinárodních stáží a přednášek na zahraničních konferencích.

Cena za mimořádné a/nebo dlouhodobé výsledky ve vzdělávací činnosti
Ludmila Kunderová, Ústav Informatiky PEF: V roce 1968 začala pracovat na Ústavu výpočetní techniky jako vedoucí inženýrka výpočetních systémů. Od roku 1996 pracovala na Ústavu informatiky, kde garantovala a věnovala se výuce předmětů Operační systémy, Počítačové sítě a Bezpečnost informačních systémů. Na začátku svého působení na univerzitě se věnovala správě univerzitní sítě a zasloužila se o připojení naší univerzity k Internetu v 90. letech. Podílela se také na vzniku Síťové laboratoře na Provozně ekonomické fakultě. V průběhu své kariéry se věnovala oblasti bezpečnosti počítačových sítí a informačních systémů. Působí také jako členka Výboru kybernetické bezpečnosti. Za dobu jejího působení prošly jejími předměty tisíce studentů, kteří vždy oceňovali hluboké odborné znalosti a individuální přístup ve výuce. Mnozí z nich jsou v dnešní době respektovanými odborníky v oblasti správy počítačových sítí a kybernetické bezpečnosti.

Cena za významný sportovní výkon
Adéla Buřtová, LDF:
S basketbalem začala již ve svých šesti letech v Prostějově. V současnosti reprezentuje tým BK Žabiny Brno se kterým získala několik významných úspěchů jako je například 1. místo v Českém i ve Federálním poháru v letech 2023 a 2024. Účastnila se také akademického mistrovství ČR 3×3, kde obsadila třetí místo a současně získala první místo ve střelbě za 3 body. Za jeden ze svých sportovních úspěchů považuje výhru nad ZVVZ USK Praha, které neprohrálo v české lize 11 let (301 zápasů).

Cena za významný příspěvek k rozvoji občanské společnosti
Jana Čechová, Mendeleum – ústav genetiky ZF: Pod jejím vedením byl kolektiv akademických pracovníků a studentů aktivně zapojen do pomoci ukrajinským uprchlíkům, zejména matkám s nezletilými dětmi, kteří se kvůli válce museli uchýlit do České republiky. Jedná se o skupinu přibližně padesáti občanů ukrajinské národnosti, kteří jsou od vypuknutí konfliktu ubytovaní na kolejích Petra Bezruče v Lednici. Díky jejímu aktivnímu nasazení byla opakovaně zorganizována potravinová i finanční sbírka. Podílí se na komunikaci s uprchlíky, především pak při hledání pracovních příležitostí s cílem pomoci jim se co nejrychleji se osamostatnit a dále je integrovat do české společnosti, a to i prostřednictvím setkání s občany a pracovníky ZF, pořádáním Dětských dnů, vánočních besídek i oslav dalších tradičních křesťanských svátků.

Medaile za mimořádné zásluhy o rozvoj univerzity, vědy a vzdělání

Martin Fajman, Ústav techniky a automobilové dopravy AF – dlouhodobý přínos pro strategii a mimořádné zásluhy o rozvoj Agronomické fakulty
Pavel Ryant, Ústav agrochemie, půdoznalství, mikrobiologie a výživy rostlin AF – dlouhodobý přínos pro strategii a zásluhy o rozvoj Agronomické fakulty
Vladimír Tesař, LDF – zásluhy o znovu nasměrování českého lesnictví k přírodě blízkým postupům pěstování lesa
Radomír Ulrich, Ústav techniky LDF– neutuchající pracovitost, odborná erudice a hluboké praktické zkušenosti
Jitka Janová, Ústav statistiky a operačního výzkumu PEF – dlouhodobý přínos a zásluhy o rozvoj Provozně ekonomické fakulty
Arnošt Motyčka, PEF – dlouhodobý přínos a zásluhy o rozvoj Provozně ekonomické fakulty
Robert Pokluda, Ústavu zelinářství a květinářství ZF – dlouhodobý přínos a zásluhy o rozvoj Zahradnické fakulty
Pavel Šimek, Ústavu biotechniky zeleně ZF – dlouhodobý přínos a zásluhy o rozvoj vědy na Zahradnické fakultě.
Ivo Pavlík, Ústav teritoriálních studií FRRMS – dlouhodobý přínos a mimořádné zásluhy o rozvoj Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií.
Nicol Adamcová, velvyslankyně ČR v Keni, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky – dlouhodobý přínos a mimořádné zásluhy v oblasti mezinárodní spolupráce a podpory výzkumu v zemědělství a udržitelném rozvoji. Její aktivity napomohly rozvoji spolupráce mezi Mendelovou univerzitou a mezinárodními institucemi, čímž přispěla k posílení globálního postavení univerzity a propagaci české vědy a vzdělání na mezinárodní úrovni.
Vojtěch Tadeáš Adam, in memoriam – dlouholetý přínos a výjimečné zásluhy v oblasti vědeckého výzkumu a rozvoje biotechnologií. Svou průkopnickou prací významně pozvedl prestiž Mendelovy univerzity na mezinárodní scéně. Byl předním odborníkem v chemické biologii a nanotechnologiích, svou činností zanechal hluboký odkaz, který nadále ovlivňuje inovace v zemědělství a medicíně, a jeho dílo zůstává inspirací pro budoucí generace vědců.

Více aktualit

Všechny aktuality