Úroda meruněk je opět v ohrožení

23. 3. 2022
Úroda meruněk a ostatních teplomilných peckovin je letos v důsledku až extrémního průběhu počasí opět v ohrožení. Může za to až výjimečně rychlý výstup z endogenní dormance, tedy období zimního klidu, negativní vliv má i aktuální počasí zahrnující mimo jiné nezvyklé sucho.

Podle Tomáše Nečase z Ústavu ovocnictví Zahradnické fakulty v Lednici u některých druhů meruněk skončilo období zimního klidu už v průběhu prosince. U dalších pak v průběhu ledna, což je také nezvykle brzy. Oproti loňsku pak v průměru o 15 až 20 dní dříve. Další negativní dopad na stromy a jejich budoucí plody má počasí, respektive kombinace nezvyklého sucha, kdy srážky od počátku roku dosahují kritické úrovně 26,3 mm (Lednice) oproti dlouhodobému normálu 73,0 mm (1961-1990).

„Dalším faktorem je nezvyklá intenzita slunečního svitu, který stimuluje rašení pupenů. Počet hodin slunečního svitu za poslední tři roky dosahoval průměrně 114,9 hodin v období leden-únor, letos to bylo ale 210,7 hodin,“ uvedl Nečas.

Zásadním kritickým faktorem jsou podle vědců Mendelovy univerzity v Brně teplotní rozdíly mezi denními a nočními teplotami, které již v současném stádiu narašení květních pupenů navozují u náchylnějších odrůd stav šokového poškození generativních orgánů květů.

„Podle našich výsledků dochází v současné době k poškození u skupiny odrůd příbuzných odrůdě Velkopavlovická až na úroveň více než 80 % poškození květů, u většiny ostatních odrůd dosahuje poškození květů 40-60 % a zcela výjimečně u některých odrůd prozatím na úrovni relativně bezpečných 20 %,“ uvedl Nečas.

Poškození se týká i mandloni, a to zejména v oblastech kde teploty z pondělí na úterý dosahovaly i -7 až -9 °C. „Bohužel čas do bezpečného období v periodě zrání meruněk je ještě dlouhý a průběh počasí je při současném vlivu klimatických změn nevyzpytatelný, proto se lze domnívat, že úroda oblíbených meruněk, broskvoní či mandloní je stejně jako naposledy v roce 2020 v ohrožení,“ dodal Nečas.

Kontakt pro bližší informace: Ing. Tomáš Nečas, Ph.D., Ústav ovocnictví (ZF) Mendelovy univerzity v Brně, tomas.necas@mendelu.cz, tel.: 776 024 434

Více aktualit

Všechny aktuality