Univerzity soupeřily ve veslařském klání na Svratce

26. 9. 2019
Zdravá sportovní rivalita a zejména oslavy stoletého výročí obou univerzit dnes provázely exhibiční veslařské závody v Brně-Jundrově na řece Svratce. V zázemí místního veslařského klubu dnes soupeřila generalita Mendelovy a Masarykovy univerzity na dračích lodích a osmiveslice hned tří brněnských vysokých škol včetně VUT. Týmy všech škol jely trasu dlouhou 400 metrů, na které byla jedna zatáčka.

Podle rektorky Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudové je letošní rok speciální jak pro MENDELU tak pro MUNI. Univerzity pořádaly řadu akcí společně. Příkladem je kromě veslování zimní Science slam, v červnu měly ve stejný den obě školy sraz pro absolventy a chystají ještě na listopad společné hokejové utkání.

„MUNI bych chtěla poděkovat za spolupráci a neberu to tak, že to letoškem končí. Doufám, že příští rok společných akcí bude také celá řada,“ uvedla Nerudová. Na rozvoj spolupráce do dalších let se těší i rektor MUNI Martin Bareš. Sport a zdravá rivalita je podle něj důležitá. „Nejen vzděláváním a vědou je živ náš akademik a student, společenský a kulturní rozměr patří do každodenní náplně univerzit,“ uvedl Bareš.

Závody dračích lodí dnes těsně vyhrála Masarykova univerzita, na historických osmiveslicích byli nejrychlejší veslaři VUT. Na dnešní exhibici naváže v sobotu ve stejném prostředí už 5. ročník univerzitních závodů OSMY BRNO. Závodit se bude na kilometrové trati, která je význačná především obtížnou zatáčkou před koncem závodu a následným průjezdem pod jundrovským mostem. V disciplínách čtyřka s kormidelníkem a osmiveslice se představí jak muži, tak ženy. MENDELU bude reprezentovat poprvé v Brně osmiveslice, která už jela v této sestavě v rámci pražských Primátorek.

Myšlenka veslařského týmu Mendelu se zrodila na jaře loňského roku. Vedení univerzity projektu dalo zelenou, byl vypsán předmět veslování v rámci tělesné výchovy. Škola nakoupila 4 trenažéry a výuka započala. „Loni jsme vytvořili posádku čtyřveslice, která startovala na závodech OSMY BRNO. Letos se k našim prvním veslařům přidali další včetně nováčků a vytvořili jsme tak historicky první osmiveslici MENDELU,“ říká vedoucí veslařského týmu školy Tomáš Nahodil, který je mj. předsedou Českého veslařského klubu Brno.

Největší hvězdou osmy MENDELU je podle něj Ondřej Svoboda, který obsadil před čtyřmi lety na Mistrovství Evropy juniorů v Račicích na čtyřce bez kormidelníka 5. místo, nejzkušenějším borcem pak Martin Vořechovský, který byl na MS juniorů v německém Duisburgu právě na osmě s kormidelníkem osmý.

Závody na řece Svratce navazují na tradici z roku 1937, kdy se jel pravděpodobně první ročník utkání mezi dvěma brněnskými vysokými školami – dnešní Masarykovou univerzitou a Vysokým učením technickým v Brně. K obnovení tradice došlo 30. září 2015, kdy po 68 letech opět akademické osmy MU a VUT v Brně změřily své síly. Závodilo se na trati dlouhé 2200 metrů, od lávky v Komíně po most při ulici Veslařská.

Web akce: https://www.osmy-brno.cz/

Kontakt pro bližší informace: Tomáš Nahodil, tel.: +420 733 127 921, tomas.nahodil@cvkbrno.cz

Více aktualit

Všechny aktuality