Tropičtí motýli opět ozdobí skleníky botanické zahrady

14. 9. 2022
Po čtyřech letech mohou návštěvníci Botanické zahrady a arboreta MENDELU opět přihlížet líhnutí tropických motýlů. Akce, která je součástí výstavy Babí léto, začne v pátek 16. září, veřejnost tak může zahradu zažít v době, kdy kvetou některé podzimní trvalky. Výstava bude doplněna prodejem orchidejí, sukulentů a masožravých rostlin.

Kukly jako tradičně pochází ze Stratfordu, v průběhu výstavy se ve sklenících vystřídá přibližně čtyřicet druhů motýlů. „Dohromady je objednáno téměř 1 300 kukel. Složení se moc nemění, k vidění jsou osvědčené stálice typu Caligo, Graphium, Idea leuconoe, Kalimainachus, Morpho a Papilio,“ uvedl ředitel botanické zahrady Michal Pavlík. Kromě stálic ale mohou návštěvníci letos obdivovat i pár nových druhů.

Přivezení motýlů předchází několikadenní přípravy. Zaměstnanci arboreta zprovozňují technologie zajišťující příhodné klima, aranžují vhodné květiny a natahují ve skleníku sítě, které zamezují, aby motýli ulétli nebo prochladli na mokrém skle. „Vypínání sítí rozhodně není jednoduchá práce. Nejnáročnější je strop skleníku, kde se pracuje tři až čtyři metry nad jezírkem, zídkami a kameny ve složitém terénu,“ popsal organizátor výstavy. V neposlední řadě chystají krmení. Motýli se dělí na dvě skupiny – jedna se živí pylem rostlin, druhá tlejícím ovocem. „Například motýli rodu Caligo jsou obtížnými škůdci na banánových plantážích a domorodci je mají rádi asi jako náš zahrádkář běláska,“ nastínil Pavlík.

Po přivezení v polystyrenových krabičkách se kukly lepí k podkladu vteřinovým lepidlem. „Nejdřív se nalepí do kousku molitanu a poté na tyč. Každá dodávka má svoji barvu molitanu, abychom odlišili staré kukly, které se už třeba nevylíhnou,“ vysvětlil ředitel botanické zahrady. Před vylíhnutím se kukla zbarví, samotné líhnutí je plně v režii daného jedince, který musí poměrně rychle vylézt a napumpovat do křídel hemolymfu. Pak nějakou dobu sedí, aby se mu křídla zpevnila. K líhnutí potřebují motýli vyšší teplotu a vzdušnou vlhkost, kterou zajišťuje spodní vytápění a mlžící trysky. Většina motýlů se líhne nad ránem.

První výstava motýlů se v botanické zahradě konala spolu s výstavou orchidejí na konci zimy roku 1999. „Motýly jsme se u nás rozhodli prezentovat veřejnosti poté, co jsme navštívili motýlí dům v Erfurtu, kde byl v té době vedoucím náš kamarád, který nám ochotně vysvětlil základy motýlího chovu,“ vzpomněl Pavlík, který soudí, že s každou výstavou jsou zkušenosti organizátorů bohatší.

Návštěvníci si mohou motýly přijít prohlédnout od pátku 16. září do neděle 2. října v otevírací době od 9:00 do 18:00 hodin. Kromě výstavy si mohou na místě zakoupit orchideje, masožravé rostliny nebo sukulenty. Občerstvení už tradičně zajistí brněnská čajovna.

Kontakt: Ing. Michal Pavlík, mpavlik@mendelu.cz, ředitel Botanické zahrady a arboreta MENDELU

Více aktualit

Všechny aktuality